Prečo sú známky s pretlačou tak vyhľadávané?
Po rozpade Rakúsko-Uhorska zostalo na území Československa značné množstvo známok v hodnote sedem a pol milióna korún rakúskych a jedného milióna korún uhorských. Namiesto toho, aby boli známky zničené, boli opatrené pretlačou. Pretlač niesla text „POŠTA ČESKOSLOVENSKÁ 1919".
Kníhtlačovú pretlač v modrej, čiernej alebo čierno-zelenej farbe zhotovila súkromná tlačiareň A. Haasa v Prahe, a to v v priebehu roka 1919. Pretlač bola zhotovená na stroji značky Victoria, ktorý vyrobila drážďanská firma Rockstroh a Schneider.
Filatelisti dodnes rozlišujú sedem rôznych druhov pretlačí. Všetky známky boli výplatnými známkami a pôvodné nominálne hodnoty sa automaticky považovali za nominálne hodnoty v československej mene.
Tým, že došlo k tomuto počinu, vzniklo množstvo filatelistických rarít. Výnimočnosť pretlačiam dodáva aj skutočnosť, že vydavateľom nebol nikdy vydaný ich autorizovaný zoznam, kde by bol oznámený ich náklad. To dodnes zvyšuje možnosť nových objavov potlačených hodnôt.
Najdrahšie vydraženou československou známkou je obdobná verzia štvorkorunovej známky s obrátenou pretlačou, avšak na žilkovanom papieri. Táto známka sa vydražila za rekordných 9 282 000 českých korún a zapísala sa tak do histórie ako najvzácnejšia československá známka.
Známka s Pretlačou z roku 1919 na unikátnej medaile
Príbeh známky s pretlačou z počiatku vzniku Československa inšpiroval k vzniku unikátnej medaily, ktorú môžete nájsť iba v ponuke Národnej Pokladnice. Medaila, ktorá je zušľachtená rýdzim zlatom 999/1000, bola vyrazená v jedinečnom a tematicky korešpondujúcom tvare známky. Na averznej strane medaily je vyobrazená veľmi vydarená kolorovaná reprodukcia Pretlače z roku 1919. Medaila je zároveň súčasťou kolekcie Československé známky, ktorá vás zavedie do sveta, kde sa snúbi numizmatika s filateliou.
Pre viac informácií o kolekcii Československé známky navštívte: ČESKOSLOVENSKÉ ZNÁMKY