Tutanchamón – faraón, ktorý získal slávu až po smrti
Na averze úvodnej zlatej mince je vyobrazená Tutanchamonova posmrtná maska, ktorá bola z hľadiska toku dejinných udalostí objavená len nedávno. Hrob mladého faraóna bol odhalený 4. novembra roku 1922 v egyptskom Údolí kráľov. Nález si pripísal britský archeológ Howard Carter. Šťastie sa na nadšeného archeológa usmialo 4. novembra 1922. Všetky artefakty boli opatrne odkrývané po celé týždne a 16. februára roku 1923 bola konečne otvorená miestnosť s Tutanchamonovým sarkofágom. Starí Egypťania pevne verili v posmrtný život, a do hrobky preto uložili veľké množstvo cenností a umeleckých diel. Objavené poklady zaplnili dvanásť výstavných hál múzea v Káhire. Len múmia faraóna bola ovešaná asi 150 kusmi zlatých šperkov a uložená v troch do seba zapadajúcich rakvách a štyroch drevených schránkach zaplňujúcich celú pohrebnú miestnosť v hrobke. Triáda rakiev mala symbolizovať spojenie tela, duše a Ducha. Jedna z rakiev bola celá zo zlata a vážila neuveriteľných 1 140 kg! Medzi ďalšie nálezy patrili aj modely lodí, ktoré mali zosnulých prepraviť na onen svet, ale aj bežné veci dennej potreby.
Na živote Tutanchamóna je najzaujímavejší jeho koniec, teda vlastná smrť a hrobka. Podľa dostupných prameňov išlo o relatívne bezvýznamného panovníka 18. dynastie, ktorá sa za jeho vlády blížila úpadku. Na trón bol usadený asi v deviatich rokoch a zomrel predčasne, v 18 alebo 19 rokoch. Vďaka špeciálnemu snímkovaniu múmie britskí experti zistili, že Tutanchamón pravdepodobne spadol z bojového vozidla v dôsledku príliš rýchlej jazdy. Pri kolízii dvoch vozňov sa jeden z nich cez Tutanchamóna prevalil a rozdrvil mu nohy, rebrá a tiež srdce. Srdce bolo Tutanchamónovi po smrti vyňaté, a teda nebolo nájdené v jeho hrobke. Tutanchamón navyše trpel už od detstva mnohými chorobami, ktoré boli čiastočne spôsobené incestným spojením jeho otca Achnatona s vlastnou sestrou. Incesty boli však v staroveku úplne bežné.
Hoci bol Tutanchamón najmladším pochovaným kráľom v egyptskom údolí a jeho bytie na pozemskej pôde neprinieslo nič neúrekom, je teraz celkom iste najslávnejším faraónom na svete. Jeho hrobka bola totiž objavená ako 62., teda ako posledná v Údolí kráľov. Je preto skoro neuveriteľné, že nebola predtým vyrabovaná neslávne známymi vykrádačmi pokladov.
Nefertiti – krásna žena prichádza
Do zlatej kolekcie sme zaradili aj slávne egyptské kráľovné. Tešiť sa môžete napríklad na krásnu Nefertiti. Aj keď ide o jednu z najslávnejších postáv svetovej histórie, jej životný príbeh halí dodnes rúška tajomstva. Jej busta bola nájdená až v roku 1912 a niektorí archeológovia dodnes namietajú, že ide o podvrh. Rovnako nejasný je aj pôvod okúzľujúcej kráľovnej. Podľa niektorých zdrojov sa Nefertiti narodila v mitannskej ríši, teda na území medzi Eufratom a Tigridom. Manželkou slávneho Achnatona sa stala údajne po tom, čo zomrel Amenhotep II., za ktorého mala byť pôvodne vydatá. Iná verzia tvrdí, že bola dcérou pisára Aje, ktorý bol zrejme brat Achnatonovej matky. To by znamenalo, že krásna Nefertiti a jej manžel Achnaton boli vo vzťahu sesternica – bratranec.
O živote egyptskej kráľovnej sa toho vie podstatne viac ako o jej pôvode. Podľa nástenných malieb, zápisov a reliéfov je jasné, že Nefertiti zastávala po boku Achnatona výsadné postavenie. Pár k sebe choval pravdepodobne silné city. O ich láske vypovedá napríklad báseň, ktorú vládca svojej vyvolenej zložil, alebo reliéf, ktorý zachytil vznešený pár pri bozku. Kráľovná bola veľmi mocná a jej postavenie voči faraónovi bolo takmer rovnocenné. Mala mnoho výsad a právomocí. K dispozícii mala napríklad vlastné auto a svätyňu, kde mohla sama riadiť náboženské rituály na počesť boha slnka.
Po 12 rokoch vlády Achnatona sa Nefertiti zrazu bez stopy vytratila. Na mieste veľkej kráľovskej manželky ju vystriedala princezná Meritaten, najstaršia zo šiestich dcér Achnatona a Nefertiti. So svojou dcérou splodil Achnaton niekoľko ďalších detí. Kam krásna Neferiti zmizla, nie je dodnes jasné. Niektorí sa domnievajú, že ju zabil mor, iní že bola zapudená. Miesto kráľovninho posledného odpočinku je taktiež stále záhadou. Možno len dúfať, že nebolo zničené a na svoje objavenie ešte len čaká.
Zlatí faraóni – nová kolekcia zlatých mincí Vás prevedie starovekým Egyptom
Tešiť sa môžete na ďalších osem príbehov o slávnych vládcoch egyptskej civilizácie. Všetky portréty vybraných faraónov na mincových reverzoch sú vyobrazené na rozmerných zlatých minciach netradičného tvaru. Vďaka rozmeru 30 x 42 mm tak môžete obdivovať nielen prepracované busty panovníkov, ale aj hieroglyfy, vyjadrujúce mená vládnucich. Averz nesie štátny znak emitenta mince a nominálnu hodnotu.
Mince sú dostupné len v ponuke Národnej Pokladnice v limitácii 500 kompletných kolekcií pre Slovenskú republiku.