Pokiaľ sa filateliou zaoberáte, určite nám dáte za pravdu, že tie naozaj zaujímavé známky nie je ľahké získať. Na prvý pohľad maličké farebné papieriky majú totiž vnútornú hodnotu, odrážajúcu ich pozíciu na trhu, v dejinách filatelie a v neposlednom rade aj v príbehu a výtvarnom spracovaní. A za túto vnútornú hodnotu sa platí. Niekedy aj stovky tisíc eur! Dobré známky dlhodobo preukazujú mimoriadnu odolnosť v ekonomických krízach a s ľahkosťou prekonávajú vojnové konflikty, pandémie a iné nepredvídateľné turbulencie.
Pokiaľ milionárom nie Ste a pre filateliu a numizmatiku máte napriek tomu slabosť, máme pre Vás dobrú správu. Do nášho portfólia sme zahrnuli novú zberateľskú kolekciu „Československé známky“. Ide o kolekciu pamätných razieb, nesúci verne kolorované repliky najslávnejších a výtvarne najvydarenejších známok z Československa. Medaily, tvarom pripomínajúce známky, sú zušľachtené rýdzim zlatom 999/1000 a všetky exempláre majú svoje miesto v elegantnom drevenom ráme, ktorý sa dá vystaviť na polici alebo zavesiť na stenu.
Unikátnu kolekciu, ktorú nájdete exkluzívne v našej ponuke, otvára prvá československá známka Hradčany od secesného génia Alfonsa Maria Muchu. Prvý známkový arch uzrel svetlo sveta 18. decembra roku 1918. Aj keď nemal Mucha s návrhom známok žiadne predchádzajúce skúsenosti, svojej úlohy sa zhostil s neskutočným nasadením. Pre prvú známku Československa vybral silné symboly, ktoré dôstojne reprezentovali svojbytnosť novo vzniknutej demokracie. Medzi predloženými motívmi bol okrem víťaznej hradčianskej panorámy aj majster Ján Hus alebo Sokol.
„Já od dětství viděl jsem a ctil ve vznešených formách chrámu sv. Víta na hradě pražském hmotné vtělení tohoto symbolu,“ vyjadril sa vtedy maliar k rozhodnutiu vyobraziť práve Hradčany.
Ak si študujete Muchov grafický návrh podrobne, uvidíte za Pražským hradom lúče vychádzajúceho slnka. Tento premyslený detail mal symbolizovať nový začiatok a žiarivú budúcnosť novo vzniknutej vytúženej republiky.
Mucha vytvoril sériu známok s rovnakým motívom. Známky boli tlačené vzhľadom k časovej tiesni bez verejnej súťaže veľmi narýchlo metódou kníhtlače. Najprv bola vydaná známka zelená päťhalierová, neskôr červená desaťhalierová a v roku 1920 potom posledná 30-halierová fialová.
Alfons Mucha prijal úlohu nových návrhov s radosťou. Už vtedy vedel, že známka je symbolom štátnosti a kultúrno-politického odkazu svojho vydavateľa. Maliar bol po celý svoj život hrdým vlastencom, ktorý lásku a obdiv k svojej krajine vtlačil do väčšiny svojich diel. Jeho hmotný odkaz, dnes rozosiaty po celom svete, rovnako ako tieto staré známky, dával a stále dáva svetu najavo, že sme krajinou, ktorá stojí za pozornosť.
Vašu prvú československú známku v numizmatickom prevedení si môžete objednať tu.