Na rozdiel od eurobankoviek, ktoré vydáva Európska centrálna banka, spadajú euromince pod kompetenciu jednotlivých členských krajín. Európska banka však funguje ako kontrolný orgán. Každý štát z Eurozóny je povinný ju informovať o svojom emisnom pláne. Európska banka následne kontroluje objem každej vydanej emisie. Tento mechanizmus je potrebný ako ochrana pred infláciou či defláciou meny.
Vráťme sa ale k pamätným minciam. Každý štát Európskej únie môže vydať iba dve pamätné emisie ročne. Nominálna hodnota je 2 eurá a pre všetky krajiny je spoločná. Pamätné euromince spája tiež špecifikácia razby, teda rozmer, hmotnosť a zloženie zliatiny kovu, z ktorého sú razené. Všetky mince nesú rovnaký averz. Reverzná strana väčšinou pripomína historickú udalosť, ku ktorej sa mince vydávajú. Zaujímavosťou je, že pamätné euromince sa dajú použiť ako bežné platidlo, a tak sa občas stane, že sa s nimi stretnete v bežnom obehu. Hodnota pamätných euromincí však cenu bežných 2-euroviek značne prevyšuje. Medzi najcennejšie 2-eurové pamätné mince patria emisie z malých krajín, ako je napríklad Monako, San Maríno alebo Vatikán. Aj napriek tomu, že tieto európske mini štáty do Eurozóny nepatria, razia vlastné euromince. Vo Vatikáne sa nachádza jedna z najmenších mincovní sveta a možno aj to je dôvod, prečo sa ceny vatikánskych pamätných euromincí šplhajú do tisícok eur.
Zaujímavou alternatívou k eurominciam sú pamätné medaily z kolekcie „Prvá spoločná európska mena“. Numizmaty z tejto kolekcie sú venované členským krajinám Eurozóny a sú zušľachtené rýdzim striebrom a 24-karátovým zlatom. Averz medailí vyobrazuje zlaté či strieborné pamätné mince, ktoré tento štát emitoval práve na oslavu prijatia spoločnej meny. Pozadie averznej strany dopĺňajú artefakty späté s národnou hrdosťou či históriou prezentovanej krajiny. Reverz je pre všetky mince z kolekcie spoločný a vyobrazuje mapu Európy. Zaujímavá je tiež limitácia, ktorá činí pre Slovensko iba 2000 kompletných zbierok.
Zbierka je doplnená zaujímavým príslušenstvom vrátane Certifikátov autentickosti a podrobných sprievodných listov, ktoré detailne popisujú okolnosti vstupu do Eurozóny danej krajiny.
Kolekciu otvára numizmat nazvaný „Euro Vatikán“, ktorý odkazuje k nedávnemu 90. výročiu vzniku Vatikánu. Exemplár vyobrazuje prvú zlatú euromincu, ktorá bola na území Vatikánu emitovaná. Numizmat je individuálne číslovaný, čím sa výrazne zvyšuje zberateľská hodnota medaily.
Vzhľadom k tohtoročnému 100. výročiu narodenia svätého pápeža Jána Pavla II., jedného z najvýraznejších reprezentantov Vatikánu, sa dá očakávať vzrastajúci záujem zberateľov o túto emisiu z dôvodu kompletizácie tematických zbierok. Ak máte záujem stať sa jedným z hrdých majiteľov vyhľadávanej zbierky, odporúčame s objednávkou neotáľať.