Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Osud doprial americkému prezidentovi Johnovi F. Kennedymu úrad v Bielom dome iba 1000 dní. Napriek tomu mal na Ameriku obrovský vplyv. O jeho osobe sa dodnes vedú spory, ale na záver každej diskusie vychádza konštatovanie: išlo o veľkého muža, ktorý dodal Amerike sebadôveru. John F. Kennedy sa stal doslova zosobnením nového amerického sna.

Katolík s írskymi predkami

JFK mal  iba veľmi malé predpoklady aby sa stal prezidentom Spojených štátov amerických. Aj keď bol J.F. Kennedy veľmi ctižiadostivý a vzdelaný muž, cestu k mandátu mu vydláždil otec Joseph. Prezident Kennedy a jeho žiarivé vízie o slobode a bezhraničnej budúcnosti stále inšpirujú Američanov a celý svet, ako symbol muža ktorý menil dejiny USA. 29. mája 2017 si pripomeňme  100. výročie od narodenia tohto ctihodného prezidenta, ktorého predsedníctvo začalo s veľkou výzvou: "Nepýtajte sa, čo pre vás môže urobiť vaša kraja? Opýtajte sa, čo môžete urobiť vy pre vašu krajinu?"

K pripomenutiu výročia J.F. Kennedyho Vám prinášame pár faktov, zo života Americkej Legendy!

www.indiegogo.com

Druhý z deviatich detí

John F. Kennedy sa narodil počas prvej svetovej vojny v americkom Brookline (Massachusetts), ako druhé z deviatich detí Rosy Elizabeth Fitzgeraldovej. Jeho otcom bol finančník a jeden z vedúcich predstaviteľov Demokratickej strany v USA Joseph Patrick Kennedy.

Mladosť a detstvo mu strpčovali choroby

Zdravotné problémy poznačili celé Jackove detstvo i mladosť. Trápil ho zápal hrubého čreva. Mnoho krát bol hospitalizovaný v nemocnici. Neskôr mu lekári zistili vzácnu Addisonovu chorobu. Trpel bolesťami chrbtice, kvôli čomu ho aj operovali. Jeho zlý zdravotný stav bol pre väčšinu Američanov tajomstvom. Verejnosť sa o ňom dozvedela až v 90-tych rokoch minulého storočia.

Bol hrdinom II. svetovej vojny a držiteľom vyznamenaní

Zlý zdravotný stav neumožnil Jackovi vstup do armády. Namiesto toho sa pridal k americkému námorníctvu. Ako dobrovoľník išiel na torpédoborec, ktorý hliadkoval v noci v okolí Šalamúnových ostrovov. Po zrážke s japonskou loďou bol sám zranený, ale podarilo sa mu zachrániť život ďalšieho muža. Za odvahu získal purpurové srdce i ďalšie vyznamenania. V USA bol považovaný za vojnového hrdinu.

http://hauensteincenter.org/the-assassination-of-president-john-f-kennedy-2/

Kennedy nebol ľahostajný voči Mníchovskému diktátu

Ako syn diplomata Jack veľa cestoval. Ešte pred II. svetovou vojnou spoznal aj viaceré kúty Európy vrátane Československa. Po tom ako v roku 1940 dokončil záverečnú prácu na univerzite, stala sa jeho kniha venovaná Mníchovskej zmluve bestsellerom. "Why England Slept" alebo po slovensky "Prečo Anglicko spalo", pýtal sa mladý Kennedy v názve diela o tom, čo predchádzalo diktátu, keď Československo odstúpilo Nemecku Sudety.

Pozornosť predvolebnej kampane upriamil na veľkosť

Charizmatický líder nechcel byť jednorazovým prezidentom. Túžbou rodu Kennedyovcov bolo, aby bol zvolený aspoň dva razy po sebe a udával smerovanie USA po celú dekádu. V kampani sa okrem Kennedyho mena zdôrazňovala veľkosť. Jej stelesnením mal byť práve Jack, ktorý bol presvedčený o vedúcej úlohe Spojených štátov vo svete. "Je čas na veľkosť," bol najvýraznejší slogan celej kampane.

Jacqueline ako súčasť kampane

@Everell collection REX

Keď Jack kandidoval do senátu nedokázal ešte naplno využiť politický kapitál v podobe vlastnej ženy. Jackie sa síce z času na čas objavila po jeho boku, ale médiá nemali o ňu taký záujem. Časom sa to zmenilo a cenné hlasy mu manželka získavala najmä vďaka svojej kráse a inteligencii. V predvolebných spotoch sa prihovárala voličov aj v španielčine.

Porazil Richarda Nixona a naučil Američanov správne sa pýtať

V novembri 1960 vyhral J. F. Kennedy voľby tesným víťazstvom nad republikánom Richardom Nixonom. Prísahu zložil v januári nasledujúceho roka a stal sa 35. prezidentom USA. Vo svojom inauguračnom prejave.

Bol najmladším zvoleným prezidentom

J. F. Kennedy bol najmladším zvoleným americkým prezidentom. Úrad prevzal ako 43-ročný. Mladším bol už len Theodor Roosevelt, ale ten sa do úradu nedostal prostredníctvom typických volieb. Za viceprezidenta si vybral Lyndona B. Johnsona, ktorý ho po atentáte vo funkcii nahradil.

Prvý katolík na čele USA

Spojené štáty boli tradične skôr protestanskou krajinou, podľa Jackovho otca by sa však títo ľudia nemali nazdávať, že im patrí celá krajina. Kennedy ešte počas kampane povedal, že nechce byť prezidentom len pre katolíkov. Bol zástancom striktného oddelenia štátu od náboženstva. V USA je však prezident zároveň aj nositeľom morálky.

Predsedníctvo Johna Fitzgeralda Kennedyho začalo s veľkou výzvou. Kennedyho žiarivé vízie o slobode a bezhraničná budúcnosť "nových hraníc" stále inšpirujú Američanov a celý svet. Národná Pokladnica Vám prináša pri príležitosti 100. výročia narodenia tohto ctihodného prezidenta, kolekciu strieborných mincí, ktorú otvára minca s ikonickým obrazom Johna F. Kennedyho, muža ktorý je označovaný za nesmrteľnú egendu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.