Pojem Fair trade (spravodlivý obchod) nie je na slovenskom trhu žiadnou novinkou. Už niekoľko rokov si môžeme kúpiť kávu, banány, textil alebo napríklad čokoládu od malých výrobcov z Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky. Certifikácia prináša týmto výrobcom príležitosť uživiť sa vlastnou prácou za dôstojných podmienok. Vďaka férovým výkupným cenám a sociálnym príplatkom môžu ich deti chodiť do školy, životné prostredie je zachované, hlas mužov a žien má rovnakú váhu a investície do rozvoja tamojších komunít a inšpekčnej infraštruktúry rastú.
Certifikácia drobných ťažobných spoločností a zlatých baní sa zameriava na rovnaké ciele. Fairmined (spravodlivá ťažba) sa snaží povýšiť ťažbu zlata na aktívne šírenie dobra. Ponúka baníkom a ich rodinám zlepšenie kvality svojho života. Niektoré komunity v menších mestách a dedinách sú na ťažbe zlata úplne existenčne závislé. Baníci sú často nútení pracovať v nedôstojných podmienkach, ktoré sú nebezpečné pre nich samotných, aj pre ich príbuzných i prírodu, ktorú k životu bezpodmienečne potrebujú. Manipulácia s toxickou ortuťou či inými chemikáliami bez ochranného oblečenia, detská práca, nedostatočné ohodnotenie, financovanie mafie a nulová sociálna politika sú len špičkou ľadovca.
Viac ako 130 spoločností z 20 krajín sveta už s certifikovaným zlatom z malých ťažobných spoločností pracuje. Väčšinu spomínaných čísel reprezentuje najmä šperkársky priemysel. Certifikované zlato vstúpilo do sveta numizmatiky len nedávno.
Prvú pamätnú medailu z certifikovaného zlata na svete „Kings No" predstavila nórska pobočka skupiny Samlerhuset. Medaila bola emitovaná pri príležitosti partnerstva skupiny s produkciou historického veľkofilmu „Kráľova voľba".
Spoločnosť Národná Pokladnica sesterskú pobočku čoskoro nasledovala, a pred vianočnými sviatkami ako prvá spoločnosť na slovenskom trhu uviedla unikátne medaily z certifikovaného zlata.
Detailne prepracovaný motív od známeho medailéra Vladimíra Oppla pripomína 660. výročie korunovácie Karola IV. za rímskeho cisára.
Medaily boli vyrazené v Nórskej mincovni, kde sú každoročne razené aj medaily Nobelovej ceny mieru. Mimoriadny záujem o zlaté certifikované medaily svedčí o tom, že osud baníkov na druhej strane zemegule nie je Slovákom ľahostajný. Medaily z certifikovaného zlata sú okrem altruistickej roviny zaujímavé aj kvôli obmedzenej dostupnosti. Až 90% svetových baníkov je zamestnaných v malých ťažobných spoločnostiach. Tieto spoločnosti však vyťažia len 10% z celkovej produkcie zlata. Ťažba zlata v drobných zlatých baniach je mimoriadne náročná a z jednej tony minerálov sa priemerne získa asi 1,2 kg zlata. Na svetový trh sa teda ročne uvoľní len cca 500 kg tohto drahého kovu.
Spoločnosť Samlerhuset intenzívne spolupracuje s Alianciou pre zodpovednú ťažbu (ARM), ktorá je nielen propagátorom certifikácie, ale aj aktívnym iniciátorom a dôležitým medzičlánkom pri nadväzovaní vzťahov medzi zlatými baňami a reťazcom dodávateľov. Pomáha malým ťažobným spoločnostiam krok za krokom dosiahnuť prísne štandardy, ktoré celý proces certifikácie vyžaduje.
V decembri 2016 navštívili zástupca ARM Kenneth Porter, spolumajiteľ spoločnosti Samlerhuset Ole Bjørn Faus a jeho spolupracovníci dve kolumbijské bane La Llanada a Iquira. Osobne sa chceli presvedčiť o tom, aký vplyv na život členov komunity má využitie certifikovaného zlata. Vďaka férovým výkupným cenám a 30% príplatku (Fairmined štandard) za certifikované zlato, ktorý je investovaný späť do rozvoja baní a miestnych komunít, disponujú baníci všetkým vybavením, ktoré im umožňuje bezpečnú a dôstojnú prácu. V baniach sú implementované modernejšie technológie, ktoré nezaťažujú prírodu. „Fairmined" štandardy zároveň zaručujú výrazné zlepšenie životnej a sociálnej úrovne. A preto je certifikované zlato zlatom, na ktoré môžeme byť hrdí.
O tom, že sa certifikované zlato stáva symbolom zodpovednosti o ohľaduplnosti, vypovedá okrem iného aj jeho použitie v nekomerčnom sektore. Medzi najznámejšie objekty z certifikovaného zlata pre nekomerčné sféru patria medaily Nobelovej ceny mieru, Zlatá palma (ocenenie udeľované na filmovom festivale v Cannes) alebo Olympijský vavrín, novo zriadená cena udeľovaná za úspechy v oblasti školstva, kultúry, rozvoja a mieru dosiahnutých prostredníctvom športu.
Novinky zo sveta zodpovednej ťažby: www.facebook.com/Certifikované-Zlato
Viac informácií o ARM : www.responsiblemines.org
Viac informácií o certifikovanom zlate: www.fairmined.org
Kontakt pre média - PR Manager spoločnosti Národná Pokladnica
Mgr. Kateřina Škabradová
+420 607 035 728
katerina.skabradova@samlerhuset.cz