Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Bol najrozšírenejšou mincou v rámci všetkých menových systémov sveta. Vznikol za vlády Márie Terézie a stal sa obchodnou mincou pre Európu, Orient a Afriku. Jeho obľuba bola daná predovšetkým vďaka moslimským obchodníkom z oblasti blízkeho východu (Levanty), ktorí obdivovali bujné vnady cisárovnej.

Mária Terézia

Reprezentatívne platidlo

Mária Terézia počas svojej vlády nechala vyraziť veľa medených, strieborných a zlatých mincí. Mnohé z nich sú dodnes cenným zberateľským kúskom. Najslávnejšie sú však tereziánske toliare nazývané levantské.

Toliare sa začali raziť od roku 1780 v mincovni Günzburg v oblasti Predného Rakúska (v dnešnom Bavorsku). Vyznačovali sa vysokou hodnotou čistého striebra, hmotnosťou 28,06 g a priemerom 40–41 mm. Spoznať ich môžete tiež podľa značky mincmajstra a vardajna SF pod poprsím cisárovnej. Vo svojej dobe sa radili k najreprezentatívnejším platidlám.

Levantské toliare Márie Terézie

Averz vs Reverz

Reverzná strana nesie profil cisárovnej a latinské nápisy M. THERESIA. D. G. – R. IMP. HU. BO. REG. (v slovenčine Mária Terézia, z božej milosti rímska cisárovná, maďarská, česká kráľovná).

Averznú stranu zdobí znak habsburskej monarchie, dvojhlavý orol nesúci na hrudi štít so znakmi územných celkov a legenda ARCHID. AVST. DUX. – BURG. CO. TYR. 1780. X (rakúska arcivojvodkyňa, burgundská vojvodkyňa, tirolská grófka).

Medzinárodná valuta

Toliar Márie Terézie bol jedným z najrozšírenejších svetových platidiel, ktorý sa používal v celej habsburskej monarchii. Rozšíril sa aj do arabského sveta, kde bol tamojšími obchodníkmi vyhľadávaný pre svoju kvalitu, platobnú silu a stály obsah striebra. Zaujímavosťou je, že ich zaujal aj veľmi vydarený obraz ženy – panovníčky (obzvlášť jej bujné vnady), pretože islam zobrazovanie ľudských bytostí na razbách zakazoval.

Fenomén doby i obchodu

Z pôvodne obežnej mince razenej pred úmrtím Márie Terézie sa stalo významné obchodné platidlo, ktoré v priebehu času razili aj ďalšie mincovne, napríklad viedenská, pražská či licenčná mincovňa v Londýne, Paríži či Benátkach. Väčšina týchto levantských toliarov má dodnes pod portrétom cisárovnej na rube značku S.F. Existujú však aj výnimky, medzi ktoré sa radí aj mincovňa v Prahe, kde sú značky (iniciály mincmajstrov) na averze, okolo pazúrov/chvosta orla.

Viedenská mincovňa, ktorá na razbu levantských toliarov získala monopol, razí mince dodnes.

Levantské toliare na Slovensku

Na Slovensku sa levantských toliarov z roku 1780 našlo iba pár kúskov. Napríklad na poli v Jakubanoch pri Starej Ľubovni. Dozaista ich tu však nachádzali, pretože Slovensko bolo súčasťou monarchie. Avšak pravdepodobne sa postrácali medzi obyvateľstvom, boli roztavené na iné platidlá alebo sa z nich stali šperky.

Na aukciách sa stretávame prevažne s ich napodobeninami či novorazbami z viedenskej mincovne.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.