Detstvo a mladosť
Franz Kafka prišiel na svet 3. júla 1883 v Prahe, do židovskej rodiny obchodníka s galantériou Hermanna Kafku a jeho ženy Julie Kafkovej. Manželia mali celkom šesť detí, pričom Franz bol najstarší. Ďalší dvaja synovia zomreli v útlom veku a o tri dievčatá rodina prišla v koncentračných táboroch.
Franz ako prvorodený dostal od otca nemecké vzdelanie, ktoré mu malo zaistiť lepšiu budúcnosť. A tak malý Franz nastúpil najprv do nemeckej chlapčenskej školy a potom aj na Nemecké štátne gymnázium v Prahe.
Už v tomto veku sa začala u Franza objavovať psychická nestabilita. Často trpel pocitmi nepokoja, slabosti a bol citlivý na príznaky akejkoľvek choroby, ktorá bola často ním vsugerovaná. Jeho labilita otca popudzovala a bola predmetom kritiky. To vyústilo až v ich vzájomné odcudzenie.
Obdobie, kedy nastúpil na štúdium práva na nemeckej časti Karlo-Ferdinandovej univerzity, možno charakterizovať v jeho živote za prelomové. Nielenže sa začal venovať literárnej tvorbe, ktorá spočiatku bola jeho terapiou a únikom od vnútorných problémov, ale tu aj stretol Maxa Broda, ktorý sa stal nielen jeho priateľom, ale v budúcnosti aj sprostredkovateľom jeho diel.
Po štúdiách práva Franz nastúpil ako koncipient do poisťovne. Bol svedomitým a pracovitým zamestnancom, ktorý si vyslúžil uznanie svojho okolia. Dokonca bol čoskoro povýšený na tajomníka, čo bolo vo vtedajšej dobe značným úspechom. Aj napriek tomu všetkému sa však Franz necítil naplnený a čím ďalej tým viac získaval presvedčenie, že jeho životným poslaním je literatúra.
Vzťah k písaniu a ženám
Svoje prvé texty začal publikovať v roku 1908 v mníchovskom časopise Hyperion a v Brodovom almanachu Arkadia. Zúčastnil sa aj verejných čítaní, kam podľa Broda prichádzal vždy starostlivo upravený. Na svojom vzhľade si zakladal a svoje telo utužoval plávaním, veslovaním a cyklistikou. V spoločnosti pôsobil miernym dojmom, neznášal výstrelky a vulgárny humor. Počas týchto čítacích sedení si získal sympatie mnohých žien, avšak vzťah k nim mal veľmi komplikovaný. Dalo by sa povedať, že ho udržoval skôr na platonickej báze.
Špekuluje sa, že Kafku znervózňovala telesná láska, čo mal údajne priznať aj svojej prvej snúbenici Felice Bauerovej, ktorú stretol v roku 1912 a s ktorou bol dokonca dvakrát zasnúbený. Snúbenci sa definitívne rozišli v roku 1917, keď Kafka zistil, že trpí tuberkulózou, s ktorou nakoniec bojoval dlhých sedem rokov.
V roku 1919 sa zamiloval do svojej druhej snúbenice Julie Vohryzkovej, avšak aj tu sa opakoval rovnaký scenár a nakoniec došlo k anulovaniu zásnub.
Poslednou partnerkou, ktorá ho napokon opatrovala na smrteľnej posteli, bola Dora Diamantová.
Aj napriek tomu, že za svoj život udržiaval kontakt s viacerými ženami, okrem iného aj s novinárkou Milenou Jesenskou, ktorá jeho diela preložila do slovenčiny, bola na prvom mieste v jeho živote vždy literárna tvorba.
Písanie bolo jeho životom, ale aj vzťah k nemu mal tak trochu zvláštny. S mnohými dielami, ktoré napísal, bol nespokojný. Prejavoval sa u neho silný perfekcionizmus, ktorý viedol až k tomu, že mnoho svojej tvorby spálil. Veľakrát sa vo svojich dielach snažil vystihnúť nedosiahnuteľné. Mnoho svojich príbehov ani nedokončil. A z jeho diel sršia pocity osamelosti, odcudzenia a márnosti. Hrdinovia jeho diel sú často ponižovanými obeťami úradnej mašinérie.
Záver života
Ako už bolo spomenuté, Franz Kafka zápasil mnoho rokov s tuberkulózou, v roku 1924 sa jeho stav rapídne zhoršil a aj napriek tomu, že sa snažil s chorobou bojovať, podľahol jej 3. júna v sanatóriu v Kierlingu v Dolnom Rakúsku. Mal iba štyridsať rokov.
Pred svojou smrťou ešte stihol rozdeliť svoju tvorbu medzi Maxa Broda a Doru Diamantovú. Jeho posledným prianím bolo, aby nevydané diela boli spálené. Dora svoj sľub splnila, Max nie, vďaka čomu sa celý svet mohol dozvedieť o nadaní tohto nevšedného človeka.
Ikona literárnej tvorby na medaile z 1 unce striebra!
Franz Kafka bol nadaný umelec, ktorý svojou tvorbou inšpiroval mnoho ďalších umelcov. Nás z Národnej Pokladnice inšpiroval k vytvoreniu pamätnej medaily, ktorá mu vzdáva hold.
Pamätná medaila, vydaná na počesť 140. výročia jeho narodenia, je z 1 unce rýdzeho striebra 999/1000, s priemerom 38,61 mm a s veľmi nízkou limitáciou. Iba 100 zákazníkov bude moc vlastniť túto jedinečnú pamätnú medailu!
Preto, ak ste obdivovateľom Franza Kafku, milovníkom jedinečných numizmatov či oboch, je pamätná medaila s Franzom Kafkom to pravé pre Vás.
Pre viac informácií o pamätnej medaile navštívte: FRANZ KAFKA NA MEDAILE