Svoje meno získala po pápežovi Sixtovi IV.
Sixtínska kaplnka, ktorá sa nachádza vo Vatikánskom paláci, bola postavená v rokoch 1473 – 1481 pre pápeža Sixta IV., po ktorom je aj pomenovaná. Samotná kaplnka získala svetovú popularitu svojimi renesančnými freskami, ktorých autormi boli preslávení maliari. K umelcom, ktorí sa na výzdobe kaplnky podieľali, patril aj v tom čase mladý Michelangelo Buonarroti, ktorého fresky na strope a na západnej stene za oltárom patria k tým najvýznamnejším.
Sixtínsky strop
Stropné fresky, známe ako Sixtínsky strop, boli objednané až pápežom Júliom II. Michelangelo na nich začal pracovať v roku 1508, kedy pôvodný modrý strop posiaty hviezdami nahrádzal výjavy zo Starého zákona. Michelangelov životopisec Ascanio Condivi uviedol, že Michelangelo opakovane čítal Starý zákon, aby načerpal inšpiráciu na výzdobu stropu kaplnky. Dovtedy bol totiž Michelangelo predovšetkým sochárom.
Celý strop je vytvorený metódou „al fresco", čo je spôsob maľby do vlhkej vápennej omietky.
Finálne dielo bolo odhalené 31. októbra 1512, v predvečer Všetkých svätých, a na druhý deň bolo sprístupnené verejnosti, ktorá ho prijala s nadšením.
Celá freska je rozdelená na deväť menších a väčších panelov zobrazujúcich scény zo Starého zákona. Začína stvorením nebies a zeme, nasleduje stvorenie Adama a Evy a ich vyhnanie z Rajskej záhrady a končí príbehom o Noemovi a veľkej potope.
Ďalšiu stopu, ktorú Michelangelo v kaplnke zanechal, je freska Posledný súd, ktorú namaľoval medzi rokmi 1536 a 1541 pre pápeža Klementa VII. a pápeža Pavla III.
Najslávnejšia freska sveta prvýkrát na zlatých minciach!
Najnavštevovanejšia pamiatka sveta si právom vydobyla svoje unikátne spracovanie do podoby mincí z rýdzeho zlata 999/1000 v najvyššej mincovej kvalite. Mince sú zároveň verne kolorované, vďaka čomu ich majiteľ môže obdivovať aj tie najmenšie detaily slávnej fresky. Prvou mincou, ktorá otvára krásnu kolekciu, je minca Stvorenie Adama.
Milovníci umenia a numizmatiky sa tak môžu v súkromí a pohodlí svojho domova kochať týmto impozantným dielom!
Pre viac informácií o minciach navštívte: SIXTÍNSKA KAPLNKA NA ZLATÝCH MINCIACH