Prečo je Double Eagle unikátnou mincou?
Aby sme pochopili, prečo je Double Eagle tak cenený a vyhľadávaný, musíme sa presunúť do obdobia pred rokom 1933. Vtedy totiž zlato a mince z neho vyrazené boli zákonným platidlom. To sa však zmenilo práve s rokom 1933, ktorý znamenal v Spojených štátoch koniec zlatých mincí v obehu.
História zlatých mincí v USA pred rokom 1933 začala na konci 18. storočia, konkrétne v roku 1792, kedy bola schválená legislatíva umožňujúca razbu mincí v Spojených štátoch. Novo založené mincovne tak mohli začať raziť mince a zároveň rozhodovali o ich nomináloch a o tom, ako sa budú vyrábať.
Zhruba dva roky od prijatia zákona o mincovníctve prišli na svet prvé zlaté mince v USA. V tejto dobe sa obsah zlata v minciach rovnal hodnote mince. Najväčší boom v produkcii zlatých mincí nastal v období tzv. kalifornskej zlatej horúčky na konci 40. rokov 19. storočia.
Razba zlatých mincí sa najprv tešila vzostupnému trendu, a to až do Veľkej hospodárskej krízy, ktorá prepukla na začiatku 20. storočia po prvej svetovej vojne. Vtedy americká vláda začala tvrdiť, že hromadenie zlata brzdí ekonomický rast krajiny a tým zhoršuje krízu. Národ tak stál pred ekonomickým úpadkom a finančnou krízou. S tým sa snažila vysporiadať administratíva prezidenta Franklina Roosevelta podpísaním tzv. „Executive Order 6102", čo bol výkonný príkaz, ktorý prvýkrát v histórii krajiny oddelil národnú menu od zlatého štandardu. To znamenalo, že mena už nebola podložená zlatom. Zároveň príkaz vyžadoval, aby všetci občania Spojených štátov odovzdali všetky vlastnené zlaté mince, prúty a certifikáty Federálnemu rezervnému systému (FED), ktorý mal následne získané zlato roztaviť. Výmenou občania dostali za trójsku uncu malú hotovosť 20,67 USD. Ľuďom, ktorí sa odmietali nariadeniu podvoliť hrozila pokuta 10 000 USD či väzenie, poprípade oboje.
Rovnaký osud stretol aj zlaté mince Double Eagle. Tie boli jednou z posledných várok zlatých mincí, ktoré americká vláda kedy razila. Mince neboli nikdy vydané a väčšina z takmer 500 000 kusov bola v roku 1937 roztavená. Osud však chcel, že nie všetky. Pár mincí sa podarilo prepašovať z mincovne vo Filadelfii. Nie je známe, kto, kedy a ako ich prepašoval. Zaujímavosťou a istou záhadou je, že hon na ne zamestnal americkú tajnú službu na ďalšie desiatky rokov. Niekoľko kusov v priebehu rokov síce vypátrala a údajne aj zničila. Avšak jedna im prekĺzla! Bola to minca, ktorá bola najprv v zbierkach kráľa Farouka, ktorého majetok, vrátane preslávenej zbierky zlatých mincí, bol po jeho zosadení vydražený. Keď sa úradníci amerického ministerstva dozvedeli o tejto aukcii, požadovali od Egypťanov vrátenie mince do Washingtonu. Avšak ani vtedy sa im to nepodarilo a minca zmizla.
Na svete sa objavila až o ďalšie desiatky rokov neskôr, v roku 1996, keď sa ju britský obchodník s mincami Stephen Felton pokúšal predať. Netušil však, že o ňom už vie tajná služba. V momente, keď malo dôjsť k obchodnej schôdzke medzi ním a „záujemcom", bol strhnutý agentmi na podlahu a obvinený z pokusu o predaj majetku Spojených štátov.
Felton sa však nedal, najal si právnika a začal boj o mincu. Súdne ťahanice sa vliekli neuveriteľných päť rokov a až niekoľko dní pred súdnym pojednávaním došlo k dohode. Obe strany sa dohodli, že minca bude vydražená a výťažok rozdelený.
V roku 2002 mincovňa vyhlásila aukciu tejto nepolapiteľnej mince, ktorá sa tak dostala do súkromných rúk zberateľa, ktorý za ňou neváhal zaplatiť neuveriteľných 7 590 000 dolárov.
Za dizajnom Double Eaglu z roku 1933 stojí slávny umelec!
Za dizajnom známej mince stál z istého uhla pohľadu prezident Theodore Roosevelt, ktorý bol vzdialeným príbuzným neskoršieho prezidenta Franklina Roosevelta. Theodore na začiatku 20. storočia poveril sochára Augusta Saint-Gaudensa navrhnutím zlatej mince v hodnote 20 dolárov s vysokým reliéfom. Dôvodom bolo, že považoval súčasné mince za neatraktívne a túžil po minciach, ktoré by stelesňovali národnú identitu a rastúce prvenstvo Spojených štátov na svetovej scéne.
Theodore bol pravdepodobne tiež obdivovateľom Starého Grécka, pretože požadoval, aby umelec vytvoril dielo, ktoré sa svojou krásou vyrovná starogréckym minciam. A tak Saint-Gaudens, veľmi vynaliezavý a jedinečný umelec, vytvoril v roku 1907 návrh mince. Pričom na jednej strane dominoval obraz Liberty, postavy pripomínajúcej grécku bohyňu s rozviatymi vlasmi, olivovou ratolesťou v ľavej ruke a s pochodňou v pravej. A druhú stranu zdobil orol v lete a za ním vychádzajúce slnko.
Obdivovatelia Double Eaglu môžu mať svoj vlastný exemplár!
Príbeh Double Eaglu z roku 1933 je viac než fascinujúci a nie je preto divu, že je predmetom záujmu aj dnes. Zaujíma nielen numizmatikov, zberateľov či investorov. Jeho príbeh spojil ľudí naprieč odbormi vrátane tých, čo sa zaujímajú o záhady.
Národná Pokladnica ako dlhoročný predajca numizmatov si je jeho historického odkazu vedomá. Po novom sa preto rozhodla svojim zákazníkom ponúknuť veľmi vierohodnú repliku legendárneho Double Eaglu z roku 1933, ktorá je z rýdzeho striebra 999/1000 a navyše zušľachtená 24karátovým zlatom!
Replika mince zároveň otvára úchvatnú kolekciu Najcennejšie strieborné a zlaté mince sveta, ktorá umožňuje nahliadnuť pod rúško tajomstva najžiadanejších mincí sveta a prostredníctvom vydarených replík ich aj vlastniť.
Cieľom a poslaním kolekcie je, aby každý záujemca a obdivovateľ týchto unikátnych mincí mal možnosť ich obdivovať a nebáť sa pritom návštevy americkej tajnej služby.
Pre viac informácií o replike Double Eagle a kolekcii navštívte: Double Eagle 1933