Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Ako každý rok, aj tento rok pripadne na druhú májovú nedeľu tzv. Deň matiek. Tento rok presne 14.5.2023! Napriek tomu, že ide o sviatok prevzatý, veľmi rýchlo sa v našej krajine udomácnil. A je to určite dobre, ide totiž o deň, ktorý oslavuje ženy a ich rolu matky v spoločnosti. Je príležitosťou, ako vzdať hold žene, ktorá je nielen darkyňou života, ale aj zdrojom lásky, pozornosti a starostlivosti.

Prvopočiatky sviatku

Obraz Obdiv matky

Hoci sa to zdá neuveriteľné, počiatky tohto sviatku siahajú až do starovekého Grécka. Vtedy bol v období jari oslavovaný kult plodnosti a vzdával hold Rhey, matke všetkých bohov. V Ríme bol obdobnou oslavou sviatok Hilária, ktorý uctieval bohyňu materstva Cybele. Sviatky sa odohrávali na jar, ktorá bola odjakživa symbolom života, plodnosti a nových začiatkov.

Ďalšie zmienky o sviatku siahajú do 16. storočia vo Veľkej Británii, kde je známy ako „Materská nedeľa". V tej dobe sa oslavoval v štvrtú pôstnu nedeľu pred Veľkou nocou a bol dňom, keď kresťania navštevovali svoje materské kostoly, vzdávali úctu Panne Márii a chrámy zdobili kvetmi. Obvykle čeľadníci a sluhovia dostávali voľno a mohli navštíviť svoje domovy a rodiny, ktoré ich už netrpezlivo očakávali s pripraveným pohostením v podobe torty plnenej korením a ovocím. Vracajúce sa deti mávali so sebou ako pozornosť kvety, ktoré potom spoločne ako rodina zaniesli do kostola.

Idea pravidelných medzinárodných osláv tohto sviatku vznikla až v dvadsiatom storočí vďaka Anne Reeves Jarvisovej, ktorá bola bojovníčkou za práva matiek. Anna presadzovala tento sviatok tak odhodlane, že dokonca kvôli tomu odišla z práce, aby zaistila, že bude v USA uznaný. V jej podaní mal byť dňom uctenia obetí, ktoré matky prinášajú svojim deťom. Chcela, aby išlo o oslavu žien-matiek a ich rodín. Symbolom mal byť biely karafiát. Jej urputnosť priniesla svoje ovocie v roku 1914, kedy vtedajší prezident USA Woodrow Wilson vyhlásil prvú oficiálnu oslavu Dňa matiek ako celonárodného sviatku, ktorý sa bude konať vždy druhú májovú nedeľu.

Na naše územie vtedajšieho Československa sa tento sviatok dostal v roku 1923 a o jeho presadenie sa hojne zaslúžila Alice Masaryková, dcéra prvého prezidenta ČSR T. G. Masaryka a organizácie ako Československý červený kríž, Sokol, Orol či Asociácia mladých kresťanských žien. V období komunistického režimu bol sviatok zabudnutý a nahradený veľkolepými oslavami MDŽ. K jeho znovuobnoveniu došlo až po revolúcii v roku 1989.

Deň matiek naprieč svetom

Sviatok sa postupne dostával do celého sveta a dnes patrí vôbec k najrozšírenejším sviatkom. Avšak menšie rozdiely medzi krajinami, kam sa dostal, existujú. Tým najzásadnejším sú termíny, v ktorých sa oslavuje. Druhú májovú nedeľu si sviatok matiek pripomíname nielen u nás, ale aj v Nemecku, Turecku, Austrálii, Japonsku, USA či Číne.

Naopak, Veľká Británia či Írsko tento sviatok oslavujú vo štvrtú nedeľu veľkonočného pôstu. Poslednú májovú nedeľu majú matky svoj Deň vo Francúzsku. Za trošku neobvyklý termín možno považovať ten v Rusku, kedy sa oslavuje sviatok poslednú nedeľu v novembri alebo ten v niektorých arabských krajinách, ktorý spadá na koniec marca.

Priebeh sviatočného dňa sa v rôznych krajinách líši. Niekde sa chodia pomodliť do kostola za svoje mamičky, inde im svoju lásku vyjadrujú rôznymi darčekmi. Medzi tie najčastejšie patrí kvetina či prianie, ktoré malé deti svojim mamičkám vyrábajú v škôlkach a školách.

Mince ve tvaru srdce zušlechtěná růžovým zlatem

Rozmaznajte svoju mamičku darčekom z Národnej Pokladnice!

Pokiaľ premýšľate, čím urobiť radosť svojej mamičke, ako sa jej poďakovať za jej obetavosť a starostlivosť, ktorú vám venuje, máme pre vás tip vskutku originálny!

Vyjadrite svoju lásku netradičnou 3D mincou v tvare srdca. Toto srdiečko, symbol lásky, to povie za vás! Ide o mincu zušľachtenú ružovým zlatom, ktoré sa pýši nízkou limitáciou, Certifikátom autentickosti a tematickým balením.

Pre viac informácií o minci navštívte: MINCA V TVARE SRDCA

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.