Počiatky adventného kalendára
Údajne prvý doložený adventný kalendár vznikol v roku 1851, bol ručne vyrobený a rozhodne sa nepodobal dnešnej verzii adventného kalendára. Však je známe, že adventné kalendáre boli mnohokrát doslova umeleckými dielami. Obvykle boli stvárnené do podoby malých miest a dedín, v okienkach ktorých boli pre deti schované verše a obrázky z biblie.
Prvé tlačené adventné kalendáre
Za prvý tlačený adventný kalendár sa oficiálne považuje ten z roku 1908 od mníchovského tlačiara, pána Gerharda Langa, ktorý ho nazval „V Ježiškovej krajine". Aj keď sa objavuje aj verzia, že možným prvým „vynálezcom" adventného kalendára bol istý Rakúšan, ktorý už v roku 1902 predával kalendáre vo svojom kníhkupectve. Pán Lang sa pre svoj výtvor inšpiroval v detstve, keď od svojej mamičky v predvianočnom čase dostával dvadsaťštyri sušienok na štvorci kartónu. Neskôr, už v dospelom veku, tento nápad preniesol do svojej podnikateľskej činnosti. Avšak namiesto sušienok zaviedol koncept, kedy kalendáre mali dvadsaťštyri krátkych veršov a dvadsaťštyri obrázkov. Deti si tak každý deň od 1. decembra do 24. decembra odstrihávali jeden obrázok, ktorý potom nalepovali na kalendár, čím zakryli krátke vianočné verše. Keďže však kalendár bol tlačený obojstranne, mohli sa k čítaniu týchto veršov kedykoľvek vrátiť.
Neskôr, okolo roku 1920, sa vo firme pána Langa začalo s výrobou kalendárov, ktoré mali už otváracie okienka. Kalendár bol pomenovaný Ježiškov dom, ktorý mal spočiatku iba devätnásť dvojitých dvierok a začínal od 6. decembra do 24. decembra, bol to tzv. Mikulášsky kalendár.
Bohužiaľ v 30. rokoch 20. storočia Langove podnikanie skončilo. Koncept však už bol uchytený, čo využili nielen iné spoločnosti, ale v 40. rokoch aj nacisti, ktorí adventné kalendáre nazvali ako „predvianočné kalendáre“ a z ich dizajnu zmizli tradičné vianočné výjavy, ktoré boli nahradené symbolmi a ideologickým obsahom.
Nový dych zažil adventný kalendár po druhej svetovej vojne. Dokonca sa začal objavovať aj mimo svojej domoviny, a to vďaka Richardovi Sellmerovi zo Stuttgartu, ktorého firma dodnes vyrába milióny kalendárov ročne. V roku 1946 pán Sellmer začal tlačiť kalendáre, na ktorých sa objavovala zasnežená zimná scenéria, čo je dodnes späté s estetikou Vianoc.
Posolstvo adventného kalendára
Princípom adventného kalendára bolo odjakživa odpočítavanie dní zostávajúcich do Štedrého dňa a spríjemnenie predvianočného času. V prvých podobách kalendár prinášal ľuďom posolstvo prostredníctvom príbehov, veršov či citácií z biblie. Maškrty v sebe začal ukrývať až v období po druhej svetovej vojne. Niektoré zdroje uvádzajú, že čokoláda sa do adventných kalendárov začala dávať až v 50. rokoch 20. storočia. V súčasnej dobe je poňatie adventných kalendárov rôznorodé. Môžeme sa stretnúť s kalendármi najrôznejších druhov a tvarov, ktoré obsahujú drobnosti v podobe čokolád, ale aj exkluzívnych a drahých vecí.
Numizmatický adventný kalendár pre Váš predvianočný čas
Adventný čas je určite príjemným obdobím aj pre zberateľov a milovníkov numizmatiky. V tomto čase sa môžu totiž venovať nielen tradičným kratochvíľam, ale aj svojim zbierkam. Zároveň my v Národnej Pokladnici veríme, že aj v dospelom veku v nás pretrváva kúsok detskej duše, ktorá je počas tohto sviatočného a tajuplného obdobia viac citovo naladená. Veľakrát sa vraciame k veciam, ktoré nám vždy robili radosť, nie nezriedka v detstve. Preto pre Vás máme pripravený špeciálny adventný kalendár zo sveta numizmatiky, vďaka ktorému si spríjemníte predvianočný čas každodennou drobnosťou a budete sa po dvadsaťštyri dní nechávať prekvapovať.
„Detská duša je v každom z nás, a preto si zaslúži mať svoj adventný kalendár."
Pre viac informácií o numizmatickom adventnom kalendári navštívte: Numizmatický adventný kalendár