Mincovňa Kremnica a dukát Márie Terézie
Zlatú kolekciu otvára tehlička s motívom slávneho dukátu Márie Terézie, ktorý reprezentuje kremnickú mincovňu. Kremnica je jednou z najstarších mincovní na svete. Tradícia mincovníctva tu siaha až do 14. storočia.
Popudom na založenie mincovne v banskobystrickom kraji bola dohoda z roku 1327 uzavretá medzi Karlom Robertom z Anjou a českým kráľom Jánom Luxemburským. O pár mesiacov neskôr, konkrétne 17. novembra roku 1328, vydal kráľ Karol Robert listinu, ktorá povýšila doteraz obyčajnú osadu na zvodné kráľovské mesto s výsadným privilégiom razby mincí. Kremnica nebola na prevádzkovanie mincovne vybraná náhodou. Ťažba tu prebiehala ešte pred uzavretím dohody. V okolí sa totiž nachádzali bohaté zlaté ložiská. Razilo sa tu mnoho slávnych mincí. Mimoriadne plodné obdobie zažila mincovňa za vlády Márie Terézie a jej syna Jozefa, kedy bola kapacita mincovne plne vyťažená. Počas ich panovania sa odohrávali dlhotrvajúce vojny a bol vyvíjaný značný tlak na kvantitu obeživa. Razili sa tu dukáty, toliare, ale aj drobnejšie mince. Zaujímavosťou je, že od roku 1750 sa v Kremnici razili zlaté dukáty s vyššou rýdzosťou ako v ostatných mincovniach. Kremnický dukát mal preto o dva grajciare vyššiu hodnotu ako napríklad dukát z Prahy alebo Viedne. Jedna z najslávnejších mincí, ktorá tu uzrela svetlo sveta, je práve legendárny dukát Márie Terézie, ktorý sme vyobrazili na zlatej minci venovanej tejto mincovni.
Kutná Hora a groš Václava II.
Kutnú Horu, najslávnejšiu a najproduktívnejšiu mincovňu stredovekej Európy reprezentuje minca s motívom slávneho českého groša. Vlašský dvor, ako sa kutnohorská mincovňa nazýva, hrá v našich dejinách zásadnú úlohu. Práve toto opevnené sídlo bolo roku 1300 prestavané kráľom Václavom II. na centrálnu kráľovskú mincovňu. Vladárov krok bol neoddeliteľnou a logickou súčasťou zásadnej menovej reformy, ktorá bola nastolená za panovníkovej vlády. Menšie mincovne, roztrúsené po celom českom území, boli na kráľov príkaz uzavreté a razba bola centralizovaná do Vlašského dvora, len malý kúsok od masívnych strieborných baní. Razili sa tu strieborné toliare a tiež naše najznámejšie mince – pražské groše. Prvé z preslávených grošov Václava II. boli vyrazené v júli roku 1300. Motívom averznej strany nových mincí sa stal obraz českej kráľovskej koruny s latinskými opismi, menom panovníka „WENCEZLAVS SECVNDVS“ (Václav II.) a jeho titulom „DEI GRATIA REX BOEMIE“ (z božej milosti kráľ český). Plochu reverznej strany zapĺňal voľne bez štítu umiestnený znak Kráľovstva českého, dvojchvostový korunovaný lev v skoku. Latinské slovo „grossus“ (tlstý, hrubý) bolo čoskoro prevzaté ako „groš“.
Vyšehrad a denár kráľa Boleslava II.
Prvá česká mincovňa stála podľa historických prameňov na pražskom Vyšehrade. Jej vznik sa datuje do 10. storočia a činnosť mincovne dokladajú razby označené odpisom „PRAGA CIVITAS“. Civitas značí pôvod a miesto vzniku tej-ktorej mince a objavuje sa na väčšine razieb raného stredoveku. Prvou mincou razenou v pražskej mincovni na Vyšehrade bol denár. Denáre, vôbec prvé české strieborné mince, sa zrodili za vlády kráľa Boleslava I. a ich razba bola ukončená s nástupom pražského groša. Ražby dosahovali priemer 18 – 20 mm a ich hmotnosť sa pohybovala okolo 1 gramu. Nie náhodou sme pre reprezentáciu vyšehradskej mincovne na zlatej minci vybrali práve legendárne boleslavské denáre.
Najslávnejšie epochy mincovníctva v Čechách a na Slovensku na zlatých minciach v tvare tehličky
Príbehy ďalších slávnych mincovní Vám predstaví zlatá kolekcia Historické mincovne Česka a Slovenska. Kolekcia obsahujúca dvanásť zlatých mincí v podobe atraktívnych tehličiek je v predaji exkluzívne v našej ponuke a podlieha prísnej limitácii 1000 kompletných kolekcií.
Mince v podobe zlatých tehličiek sú razené v najvyššej mincovej kvalite Proof lešteným razidlom. Na razbu mincí bolo použité zlato najvyššej rýdzosti 999/1000. Samotná tehlička má hmotnosť 2,5 gramov a rozmery 14 x 24 milimetrov. Je vsadená do špeciálnej akrylovej karty, ktorá nielenže uľahčuje manipuláciu s Vašou mincou, ale slúži zároveň ako Certifikát autentickosti, ktorý garantuje všetky spomínané parametre zlatej mince. Minca s kartou je potom zapečatená do ochrannej kapsuly, ktorá chráni mincu proti akémukoľvek poškodeniu.
Viac informácií o ponuke novej kolekcie Historické mincovne Česka a Slovenska nájdete tu.