Štátovky
Už koncom roku 1918 sa Alois Rašín spolu so svojimi spolupracovníkmi Jaroslavom Preissom a Viliamom Pospíšilom začali pripravovať na ustanovenie novej meny. Na to, aby proces prebehol hladko, zvolili techniku kolkovania. Okolkované boli bankovky nominálnych hodnôt 10 K až 1000 K, ktoré boli vyhlásené za platné v Predlitavsku do 31. októbra 1918. Kolky s nižšou nominálnou hodnotou 10 h, 20 h, 50 h a 1 K boli vyrobené v tlačiarňach Českej grafickej únie. Kolkovacia akcia bola v Čechách zahájená 3. marca a trvala iba 6 dní. Na Slovensku bolo kolkovanie ukončené 12. marca. Okolkovaná mena alebo dočasné štátovky sa tak stali prvými platidlami v histórii československej meny.
Nepríliš kvalitná nahrávala falšovateľom
O správu nových platidiel sa od roku 1919 staral Bankový úrad ministerstva financií. Primárnou úlohou tejto inštitúcie bolo vytvoriť emisie nových československých platidiel, ktoré by okolkovanú menu nahradili. Štátovky s nižšou nominálnou hodnotou boli tlačené v tlačiarňach na území Československa, zatiaľ čo vyššie nominály boli kvôli hrozbe falšovania zverené technologicky vyspelejším tlačiarňam v zahraničí.
Prvá koruna Otakara Španiela
Prvá emisia sa však falšovaniu nevyhla. Z dôvodu precíznejšej ochrany bolo teda nutné vydať pre vyššie nominálne hodnoty tzv. štátovky II. emisie. V rovnakom čase začali vznikať aj prvé československé mince. Bankový úrad ministerstva vnútra vypísal súťaž na ich výtvarné návrhy už v roku 1919. V tom čase však nebola na našom území v prevádzke žiadna mincovňa. Prvé mince preto vznikli až po rekonštrukcii kremnickej mincovne. Úplne prvé mince, ktoré tu boli v roku 1921 razené, boli koruny podľa návrhu výtvarníka Otakara Španiela.
Práve Španielova krásna minca s motívom kľačiacej ženy, zvierajúci kosák a snop predstavuje prvú československú mincu, uvoľnenú do obehu od vzniku samostatného Československa. Minca bola s niekoľkými prestávkami oficiálnym platidlom od 18. februára 1922 až do 31.5 1947. Koruna bola razená z medi a niklu a jej priemer bol 25 mm. Od roku 1946 do roku 1947 sa zmenila špecifikácia razby, respektíve jej priemer, ktorý bol zredukovaný z 25 mm na 21 mm. Práve mincu s menším priemerom nájdete v populárnej kolekcii „Najobľúbenejšie československé mince“. Kolekciu otvára legendárna koruna s motívom dievčaťa, ktoré sadí lipu. Neuveriteľný príbeh, ktorý sa k minci viaže si môžete prečítať tu.
Najobľúbenejšie československé mince
1 Kčs s motívom dievčaťa sadiaceho lipu i 1 Kčs s pôvodným motívom Otakara Španiela sú súčasťou výnimočnej kolekcie Najobľúbenejšie československé mince. V kolekcii nájdete obľúbené obežné mince minulého storočia, ktoré zvolili tisíce respondentov v celonárodnom hlasovaní. Všetky mince v kolekcii sú originálne historické mince zušľachtené rýdzim zlatom a vzácnym ródiom.
Viac informácií o výnimočnej kolekcii nájdete tu.