Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

10. apríla roku 1912 vyrazil z britského prístavu Southampton do amerického New Yorku Titanic – najluxusnejší výletný parník všetkých čias. Už o 4 dni neskôr stretlo 270 metrov dlhé plavidlo skazu v podobe ľadovca, do ktorého loď 20 minút pred polnocou narazila. V ľadových vodách Atlantického oceánu vtedy vyhaslo cez 1 500 ľudských životov – viac než dve tretiny posádky. Dômyselné lodné dielo a nevysloviteľnú tragédiu zároveň pripomína nová zlatá minca z 0,50 gramov rýdzeho zlata 999/1000.

Prvé varovanie v prístave

Potápajúca sa Titanic

Cestujúci boli ako na tŕní. Na svoju životnú plavbu sa tešili zámožné šľachtické rodiny aj stredná trieda, ktorá si na cestu najluxusnejšou loďou sveta šetrila roky. V poludnie desiateho aprílového dňa, na palube zámorského parníka oznámili zvony blížiace sa vyplávanie. V anglickom prístave Southampton bolo na prasknutie. S cestujúcimi sa prišli rozlúčiť príbuzní, priebeh naloďovania dokumentovali fotografovia a novinári. V prístave sa to hemžilo zvedavými deťmi. Všetci sa chceli len na malú chvíľu stať súčasťou prelomovej historickej udalosti.

Pár minút po 12 hodine už ťahali ťažkopádny Titanic na príkaz lodivoda z prístavu remorkéry. O chvíľu neskôr sa masívna loď skoro potopila po prvýkrát. V rovnakom prístave boli ukotvené tiež dva menšie parníky: New York a Oceanic. Keď Titanic preplával okolo parníka New York, došlo vplyvom silného prúdenia vody, poháňanej cez jeho lodné skrutky k silnému saciemu efektu. Vplyvom tohoto javu sa kotviace laná menšieho parníka pretrhli a jej zadná časť sa nebezpečne približovala do boku väčšieho Titanicu. Kapitánovi Smithovi sa vďaka rýchlej reakcii podarilo situáciu len tak tak zachrániť. Okamžite poslal posádku k zadnej časti lode. Zatiaľ čo námorníci hádzali cez zábradlie odbíjače, on zastavil stroje, aby zmiernil sací efekt. V rovnakom momente oboplával jeden z ťažných remorkérov menší parník a na prístavnej strane ho znovu bezpečne ukotvil. Prístavnú katastrofu sa podarilo zažehnať, tu o pár dní neskôr už, bohužiaľ, nie.

Zradný ľadovec, ale možno aj ničivý požiar

Ďalšia prekážka v podobe ľadovca sa stala, bohužiaľ, pasažierom osudnou. Titanic sa zrazil s gigantickým ľadovcom 14. apríla chvíľu pred polnocou. Trvalo len tri hodiny než tamojšie najväčšie luxusné výletné plavidlo kleslo ku dnu. Strašnú nehodu neprežilo 1 514 cestujúcich, medzi ktorými boli aj tamojší najbohatší človek sveta John Jacob Astor IV., priemyselník Benjamin Guggenheim alebo milionárka Margaret Brown a mnohí ďalší.

Írsky novinár Senan Molony je však presvedčený, že za tragickú nehodu mohol ľadovec iba čiastočne. Na jednej z fotografií, ktoré sa žurnalistovi dostali k preskúmaniu, je na trupe Titanicu viditeľná deväť metrov dlhá tmavá škvrna. Tmavé miesto je podľa novinárovej teórie dôkazom toho, že v sklade lodi došlo ešte pred vyplávaním k požiaru, ktorý konštrukciu lode oslabil, keď ju do rovnakého miesta neskôr zasiahol ľadovec.

Bezprostredne po náraze do ľadovca nariadil prvý dôstojník William Murdoch, aby bola loď od prekážky odklonená a posádka vysadila motory. Bohužiaľ, bolo príliš neskoro. Pravá strana trupu parníka bola v dôsledku nárazu na niekoľkých miestach prerazená a plavidlo sa nekontrolovateľne začalo plniť vodou.

Ďalšie nešťastné rozhodnutie z mnohých bolo vybaviť Titanic nedostatočným počtom záchranných člnov. Zadávateľ si prial, aby honosná loď nevyzerala preplnená. Parník disponoval iba 20 člnmi namiesto potrebných 64. Po osudovom náraze boli prednostne naloďované ženy a deti. Päť minút po polnoci zachytila tiesňové volanie asi 58 míľ vzdialená loď, ktorá okamžite vyrazila premrznutým cestujúcim na pomoc.

Prvý záchranný čln bol bezpečne spúšťaný na hladinu 45 minút po polnoci. Palubu však obsadilo iba 28 ľudí, aj keď kapacita dosahovala 68 osôb. 15. apríla o 02:02 opustil loď posledný záchranný čln a na Titanicu zostalo cez 1500 ľudí. Náklon paluby zaoceánskeho parníka bol stále strmší a strmší a o 02:17 kapitán rezignoval a smerom k svojej posádke smutne prehlásil: „Chlapci, svoju povinnosť ste splnili a splnili ste ju dobre. Viac od Vás nežiadam. Pravidlá oceánu poznáte...“. Po jeho slovách sa legendárny Titanic rozpolil a pomaly sa potopil do hĺbky štyroch kilometrov pod temnú hladinu.

Nešťastný osud Titanicu inšpiroval množstvo kníh, článkov a filmov a príbeh lodi vstúpil do povedomia verejnosti ako varovný príbeh o nebezpečí ľudskej arogancie.

Titanic na minci z rýdzeho zlata 999/1000!

110. výročie od potopenia lode snov pripomína unikátna zlatá minca

Zlatá minca „Titanic – loď snov“ je vyrazená z 0,50 gramov rýdzeho zlata 999/1000 v kvalite Proof a ide o veľkolepý zberateľský kúsok a zároveň krásnu spomienku na tragický osud lode snov, hovoriaci príbeh krásy a tragédie.

Viac informácií o zlatej minci Titanic nájdete tu.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.