Skladateľove geniálne deti
Ako sa hovorí, jablko nepadá ďaleko od stromu. Príslovie platilo dvojnásobne pre malého Wolfganga. Jeho otec Leopold Mozart pôsobil totiž rovnako ako skladateľ a hudobník. Okrem hudobného nadania vynikal Mozart starší tiež v pedagogike a mohol tak svoj um synovi ľahko predať. Leopoldovi skoro došlo, že synovo nadanie je absolútne ojedinelé. Rozhodol sa preto svojej kariéry vzdať a naplno sa venovať rozvoju nevídaného talentu svojho potomka.
Malý Amadeus bol v iba šiestich rokoch schopný hry na klavír, na husliach a na organ. A čo viac, dokonca sám komponoval a dirigoval! Otec na nič nečakal a svoju krv sa rozhodol predstaviť hudobnému svetu. Prvýkrát malý skladateľ zažiaril vo Viedni na cisárskom dvore. Nasledovalo turné po celej krajine.
Amadeus však nebol jediným „klenotom“ v rodine. Veľmi obratne mu sekundovala jeho o štyri a pol roka staršia sestra Mária Anna. Otec obe zázračné deti vozil po Európe, kde za hlučných aplauzov odohrali desiatky náročných koncertov. Publikum bolo ich výkonmi fascinované, čo sa prejavilo vo forme tučných zárobkov.
Keď Mária Anna dosiahla plnoletosť, musela pódia európskych metropol opustiť. Spoločnosť 18. storočia umožňovala mladým ženám iba rolu matky, manželky a gazdinej. Otec tentokrát nechcel riskovať škandál a Amadeus tak zostal na koncertovanie sám.
Nešťastný Paríž
Kam mladý umelec vtrhol, tam ho čakala sláva a uznanie. Prvé veľké sklamanie priniesol Paríž. Mozart mal dvadsaťdva rokov a jeho skladby francúzsku verejnosť skrátka neokúzlili. Wolfgangovi a jeho matke, ktorá ho na parížskej ceste sprevádzala, sa začali rýchlo krátiť úspory. Luxusné hotelové apartmány museli vymeniť za plesnivú špinavú izbu. Práve tam sa Wolfgangova matka nakazila horúčkou a po niekoľkých dňoch zákernej chorobe podľahla. Syn bol zdesený. Situácia ho zasiahla natoľko, že nebol schopný správu o smrti matky ani sám odkázať otcovi. Požiadal preto o predanie správy svojho priateľa. Od tohto momentu jeho vzťah s otcom ochladol. Leopold synovi manželkinu nešťastnú smrť vyčítal a nehodlal názor zmeniť.
Ani po návrate do rodného Salzburgu sa mladého komponistu smola nepustila. Jeho koncerty príliš úspešné neboli, hádky s otcom naberali na sile a práca organistu pre tamojšieho arcibiskupa, Mozarta nenaplňovala. Zbalil si preto pár najnutnejších vecí a utiekol do Viedne. Výraz „utiekol“ nie je nijak nadnesený, pretože nedostal od arcibiskupa povolenku odísť z mesta. Otcovi svoj presun tiež „zabudol“ zmieniť a ich vzťah sa definitívne zrútil.
Úspech a láska vo Viedni
Viedeň znamenala pre Amadea skutočný prevrat. Hudobník sa rýchlo aklimatizoval. Ako umelec na voľnej nohe zasiahol viedenskú smotánku priamo do srdca. Rakúska šľachta operu milovala a Mozartova kompozícia sa jej trafila do vkusu. Amadeus sa okamžite stal žijúcou legendou. Jeho obľúbenosť bola determinovaná nielen jeho geniálnou hudbou, ale aj bezprostrednou priateľskou povahou a ostrým humorom. Jazvy na tvári a štíhla postava mu preto nijako neprekážali. Svojim postavením a nonšalantnosťou sa mu už rok po príchode do hlavného rakúskeho mesta, podarilo okúzliť speváčku Constanze Weberovú, ktorá účinkovala vo všetkých jeho operách. Šťastným manželom sa zakrátko narodil prvý syn.
Definitívny rozkol s otcom
Dokonalé šťastie však skoro vystriedali chmúry. Otec so svadbou nesúhlasil a po svadbe ich vzťah spadol opäť na bod mrazu. Mozart sa musel navyše vyrovnávať s mnohými rodinnými tragédiami. Zo šiestich narodených detí sa dospelosti dožili iba dve. V 80. rokoch zlé obdobie vygradovalo. Obyvatelia Viedne sa Amadeohvo výstredného štýlu skoro prejedli a počet jeho vystúpení sa nebezpečne blížil nule. Manželka trpela depresiami, spôsobenými stratou potomkov a Wolfgang jej hradil nákladnú starostlivosť v súkromnom sanatóriu. Financie sa krátili.
Záhadná choroba
Keď sa v decembri 1791 konečne začalo blýskať na lepšie časy, Mozart ochorel. Podľahol záhadnej infekcii v iba tridsiatich piatich rokoch. Bol pochovaný do verejného hrobu, opustený a bez svedkov. O jeho večnú slávu sa postarala jeho milovaná Constanze, ktorá predala manželove nepublikované kompozície a sestra Mária Anna, ktorá zverejnila ich privátnu korešpondenciu a pomohla zostaviť bratov podrobný životopis.
Nesmrteľné dielo
Mozartove obdivuhodné dielo zahrňuje neuveriteľných 620 hudobných kompozícií. Medzi jeho najznámejšie diela radíme prekrásne opery Figarova svadba a Don Giovanni a jeho posledný monumentálny, aj keď nedokončený, opus zádušnej omše Requiem d moll (KV 626). Práve opera Don Giovanni mala premiéru v Prahe, ktorú Mozart miloval a navštívil celkom päťkrát.
Zlatá mincová spomienka
Rovnako nesmrteľná ako Mozartova sladká hudba je tiež pamätná minca z rýdzeho zlata 999/1000 ktorú môžete získať. Minca je razená z 1/10 unce rýdzeho zlata (999/1000) v najvyššej mincovej kvalite Proof. Minca dosahuje priemer 18 milimetrov a jej hmotnosť je 3,11 gramov. Ak chcete vedieť viac, navštívte túto stránku.