S vyhlásením československej autonómie sa spájajú tri zásadné míľniky.
Prvým prelomovým okamihom bolo januárové vyhlásenie generálneho snemu českých poslancov ríšskej rady, ktoré vošlo v známosť tiež ako Trojkráľová deklarácia. Poslanci spoločne s predstaviteľmi českej kultúry prvýkrát verejne požiadali o autonómiu Čechov a Slovákov v jediný štátny celok, nezávislý na Rakúsko-Uhorsku.
18. októbra bolo uskutočnené Vyhlásenie nezávislosti československého národa dočasnou vládou ". Toto vyhlásenie, známe ako Washingtonská deklarácia predstavuje vrchol diplomatických snáh T. G. Masaryka a tiež prvý verejný dokument, ktorým predstavitelia Čechov a Slovákov oficiálne ohlásili vznik spoločného nezávislého štátu.
28. októbra potom celé národné snaženie vyvrcholilo. Večer toho dňa vydal Národný výbor svoj prvý zákon, zákon o zriadení samostatného štátu československého. Nasledovalo znamenité vyhlásenie Národného výboru „Ľud československý, tvoj odveký sen sa stal skutkom...". Oba dokumenty boli signované Antonínom Švehlom, Aloisom Rašínom, Jiřím Stříbrným, Vavrom Šrobárom a Františkom Soukupom. Skupina signatárov bola neskôr označovaná na „Muži 28. októbra".
Príbeh československého národa sa za viac ako 100 rokov mnohokrát stočil k dramatickým pasážam. Bok po boku sme čelili obom svetovým vojnám, protektorátu, totalitným ideológiám a mnohým ďalším zúfalým situáciám. Napriek tomu, že sa Česi a Slováci pár rokov po Nežnej revolúcii rozdelili, zostali naše vzťahy viac ako vrelé. Prostredníctvom kolekcie, ktorú Vám dnes predstavíme, chceme tieto milé aj nemilé spoločné okamihy pripomenúť a osláviť tak naše súčasné pevné priateľstvo.
V 12-člennej kolekcii z rýdzeho zlata nájdete motívy ilustrujúce zásadné historické zvraty, ktoré nevratne formovali našu národnú identitu. S niektorými motívmi zaspomíname na predné československé osobnosti. Tešiť sa môžete na T. G. Masaryka, M. R. Štefánika a ich vplyv na formovanie Československa, na Aloisa Rašína a jeho odvážny plán vedúci k ustanoveniu slovenskej korunovej meny, ale aj na Nežnú revolúciu alebo na obetavých letcov RAF.
Počas zbierania zlatej zbierky dostanete zadarmo elegantný drevený box, numizmatickú lupu, bavlnené rukavice, vernú reprodukciu historickej mapy Československa, plagát Národného výboru, pohľadnice s fotografiami M. R. Štefánika a ďalšie zaujímavé príslušenstvo.
Súčasťou zlatej kolekcie sú tiež Certifikáty autentickosti a sprievodné listy. Fakty k historickým udalostiam pre tieto materiály čerpáme okrem iného aj od uznávaných historikov Slovenského národného múzea - Historického múzea.
Mincové motívy si medzi sebou rozdelili 2 talentovaní autori – český sochár a medailér Vladimír Oppl a mladý, avšak svetovo vyťažovaný slovenských umelec Miroslav Hric. Ich rukopis je na razbách dobre čitateľný a dodáva im nielen dokonalú výpovednú hodnotu, ale aj punc umeleckého diela.
Viac informácií o kolekcii "Zlatá história Československa" nájdete tu.