Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Iste ste si všimli, že naša ponuka je už pekných pár mesiacov obohatená o novú kategóriu "Šperky". Možno sa pýtate, prečo Národná Pokladnica, špecialista v oblasti numizmatiky, predáva náhrdelníky, hodinky, brošne, náušnice a prívesky. Odpoveď je jednoduchá. Šperky sú rovnako tak ako mince uchovávateľom hodnôt, ale i osobných spomienok. Šperky sa tiež ako mincové zbierky dedia a pre svojho držiteľa majú neoceniteľnú hodnotu a emocionálny význam. Poďte s nami teraz nahliadnuť do histórie a zistite, kedy a prečo jednotlivé typy šperkov vlastne vznikli.

Brošne

Obľúbená brošňa kráľovnej Alžbety II. v tvare mašle

Prvé ozdobné brošne sa objavili už v dobe bronzovej. Ich význam bol však rýdzo praktický. V podstate nahrádzali funkcii dnešných gombíkov alebo zipsov - mali držať odev svojho nositeľa zopnutý a v prípade potreby odloženia odevu, zbrojnoš sponu či brošňu jednoducho rozopol a plášť odložil. Prvé brošne sa vyrábali z kostí alebo slonoviny. Praktická funkcia s funkciou ozdobnou sa začala prvýkrát miešať najmä v období gotiky. Doklady o ich nosení dokazujú napríklad obrazy madon. Brošne, ak chcete spony sa nosievali predovšetkým na klobúkoch, baretkách, doplňujúcich dámsku aj pánsku garderóbu. Súčasníci renesancie potom brošne využívali aj pre ozdobenie zložitých účesov. Najväčší rozmach zaznamenal tento typ šperku až s nástupom baroka, štýlu, ktorý je svojou dekoratívnosťou a pompou povestný. Brošne boli neoddeliteľnou súčasťou bohatých dámskych šiat a ich súčasť tvorili väčšinou drahé kovy a drahokamy, ktoré reprezentovali spoločenský status ženy. V čase tereziánskej nahradila kompozícia z drahokamov sklenené prvky a od 2. polovice 19. storočia sa objavujú aj brošne plechové. Jednou z najväčších milovníčok brošní je aj britská kráľovná Alžbeta II. A práve jej elegantným doplnkom sme sa inšpirovali, keď sme našu ponuku šperkov rozširovali. Teraz si u nás môžete zaobstarať nadčasovú kráľovskú brošňu, zušľachtenú rýdzim striebrom a doplnenú žiarivými krištáľmi.

Náhrdelníky

Pozlátený náhrdelník s motýľom vykladaný 26 krištáľmi

Náhrdelníky a prívesky sa ľudia zdobia od pradávna. Prvé šperky tohto typu sú datované do obdobia mladšieho paleolitu, teda do obdobia približne 40 000 - 10 000 pr. N. L. V tej dobe bol ich význam viac ako ozdobný, skôr magický. Naši predkovia si šperky vyrábali z jantáru, mušlí, slonoviny, kameňa alebo dokonca zo zvieracích zubov. Revolučná zmena nastala s nástupom doby bronzovej, kedy sa hojne využívajú kovy a pomaly sa začína objavovať aj zlato, ktoré je vďaka svojej mäkkosti pre výrobu náhrdelníkov a ďalších šperkov úplne ideálne. Dokonalé ovládanie šepkárskeho remesla vykazovali tiež starí Egypťania. V hrobkách zámožných panovníkov sa často nachádzali tzv. Pektorály - široké, drahokamy bohato zdobené náhrdelníky v tvare obdĺžnika. Ďalší rozmach šperkárstva nastáva v období Antiky. Rímske a grécke náhrdelníky mali väčšinou podobu niekoľkých retiazok, na ktorých bola zavesená minca s portrétom panovníka alebo medailón. Výroba náhrdelníkov má svoju tradíciu aj na našom území. Archeológovia našli veľké množstvo šperkov datovaných do obdobia Veľkej Moravy. Naši predkovia ovládali už vtedy filigrán, granulovanie alebo odlievanie do kadlub. V byzantskom období sa tiež začínajú objavovať náhrdelníky z drobných perál, ktoré sú v románskom období rozšírené o závesy z dutých kovových alebo dokonca sklenených guličiek. Novovekej náhrdelníky sa nesú najmä v poňatí náboženskom, ktoré je následne vystriedané renesančným uvoľnením. Renesancia a barok predstavuje šperkársky boom. Náhrdelníky sú však dostupné len pre vyššiu spoločenskú vrstvu, ktorá nimi demonštruje svoje postavenie. V dnešnej dobe sú vďaka moderným technológiám a bižutérii dostupné šperky v podobe náhrdelníkov všetkým spoločenským vrstvám. Ich význam je viac než v spoločenskej reprezentácii, ukrytý v emocionálnej väzbe. Ak si prajete svojich najbližších obdarovať skutočne majstrovským kúskom, pozrite si pozlátený náhrdelník s príveskom motýľa, ktorý je vyplnený vkusnými krištáľmi. Motýľ je symbolom lásky, dlhovekosti, premeny a zmeny. Jemný náhrdelník je preto ideálnym darčekom k narodeninám, narodeniu dieťaťa, ale aj k úspešne zvládnutej skúške alebo svadbe.

Kamea

Kamea zdobená krištáľmi na náhrdelníku zušľachtenom 18-karátovým zlatom

Kamea sa najčastejšie objavuje vo forme šperku alebo ozdoby. Jedná sa o drobnú vystupujúcu skulptúru, ktorá vzniká brúsením alebo rytím. Bežné materiály pre výrobu predstavujú mušle alebo polodrahokamy. Pre kamea je typické zasadenie do zlatých obrúčok. Spravidla sa využíva sfarbenie materiálu, z ktorého je skulptúra vyrobená. Typické je tiež zachovanie pravidla svetlého motívu na tmavom pozadí, vďaka čomu motív vystúpi a zvýrazní sa kontrasty. Pre zvýraznenie farebných efektov sa hojne využíva ónyx a achát. Kamea je často zamieňaná s pojmom gemy, u ktorého však dochádza k vytvoreniu motívu pomocou vyhĺbenia materiálu. Kamea nadväzujú na staršiu techniku rytia a v podobe, v akej ich poznáme dnes, sa objavujú od 4 storočia pr. n. l. Pôvodom pochádzajú pravdepodobne z Alexandrie. Neskôr sa šíri aj na území Grécka a Ríma, kde ich obľuba prudko stúpa. Predlohou pre výrobu kameou bývajú dve hlavné témy: mytológie a portréty vladárov. Veľkého rozkvetu sa kamea dočkala najmä v renesančnom Taliansku a Francúzsku, kde sa glyptika tešila nebývalému záujmu. V 19. storočí počas obdobia klasicizmu, biedermeieru a secesie vzniká ďalšia vlna záujmu o tento typ šperkov. Luxusný pozlátený náhrdelník s príveskom v tvare kamea ozdobený štyrmi krištáľmi nájdete najnovšie aj v našej ponuke.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.