„Nepýtajte sa, čo môže vaša krajina urobiť pre vás, pýtajte sa, čo môžete vy urobiť pre vašu krajinu". Dnes už legendárna veta zaznela z úst charizmatického prezidenta v roku 1961, v rámci prejavu, ktorým zahajoval štyridsaťtriročný prezident svoj mandát.
Prvá premisa Kennedyho popularity tkvie v nádeji. Šarmantný a usmievavý Kennedy vystriedal v úrade sedemdesiatročného generála Eisenhowera, vo svojej dobe najstaršieho prezidenta USA. Mnohí volitelia vnímali mladého štátnika ako svieži vietor, nástup novej éry a snáď aj nádej v studenej vojne medzi komunistickým východom a kapitalistickým západom.
Fiasko v zátoke sviní
Už v počiatku svojho pôsobenia musel Kennedy čeliť neúspechu. V apríli roku 1961 schválil prezident operáciu invázie na Kubu, ktorá bola pripravená už za vlády Dwighta Eisenhowera. Cieľom bolo zvrhnúť diktátora Fidela Castra. Namiesto úspechu však prišlo fiasko. Nielen že sa kubánskeho vodcu zosadiť nepodarilo, ale na bod mrazu sa ochladili aj bilaterálne vzťahy a obraz Castrovej Kuby ako symbolu boja proti kapitalizmu sa len priživil.
Karibská kríza
O necelý rok neskôr zažil Kennedy ďalšie horúce chvíle. Na jeseň roku 1962 sa svet ocitol na pokraji jadrového konfliktu. Na Kube objavili špionážne lietadlá sovietske balistické rakety. USA preto začala námornú blokádu. JFK, čeliaci tlaku generálov a politických jastrabov túžiacich po odvete za krach akcie zo Zátoky svíň, sa ale nakoniec sa sovietskym vodcom Nikitom Chruščovom dohodol, a svet tak zostal uchránený pred jadrovou katastrofou.
Úspechy v politike mimo USA
Doménou J. F. Kennedyho bola zahraničná politika. Spomeňme na jeho vetu "Ich bin ein Berliner", ktorá sa stala nesmrteľnou. Práve týmto výrokom vyjadril americký prezident podporu obyvateľom Západného Berlína v čase, keď čelili hrozbe z východu.
Neľahké domáce pozície
Domáca podpora Kennedyho bojovala oproti tej zahraničnej s oveľa väčšími výkyvmi. Pozícia mladého prezidenta nebola v počiatku vôbec ľahká. V čase jeho nástupu sa krajina čelila pomerne veľkou nezamestnanosťou a bolo nutné prijať nie príliš populárna daňovej reformy.
Dôležité body Kennedyho volebného programu týkajúce sa školstva, zdravotníctva a bývania sa darilo presadzovať len ťažko a pomaly.
Markantný problém za vlády JFK predstavovala rasová segregácia. Na juhu krajiny sa útlak černošského obyvateľstva prejavoval v niekoľkých krízach, najmä pri zákazoch prístupu černošských študentov na niektoré južanské univerzity. Napriek tomu, že Kennedy podporoval myšlienku rovnosti všetkých ľudských bytostí, za jeho pôsobenia sa podarilo presadiť len niekoľko málo zákonov o občianskych právach.
Sen o ceste na Mesiac
Kennedyho neúspechy v domácej politike vykompenzovala jeho štedrá podpora na vedeckom poli. Za jeho vlády bol zdvojnásobený rozpočet na vedu a výskum a odštartoval mohutný kozmický program. NASA sa stala jedným z najväčších výskumných ústavov na svete. Za existenciu úspešného programu Apollo stála súťaž so Sovietskym zväzom, ktorá bola pre Kennedyho vládu denným chlebom po celé tri roky. Vyvrcholením programu Apollo v roku 1969, len šesť rokov po tragickom atentáte na Kennedyho, bolo prvé pristátie ľudí na mimozemskom objekte.
Nešťastný atentát v Dallase
Osudným dňom sa pre J. F. Kennedyho stal 22. november roku 1963. Pol hodiny popoludní zastavili prezidentovu kolónu výstrely. Guľka zasiahla prezidenta do hlavy a krku. Zranenie bolo veľmi vážne a Kennedy im následne v nemocnici podľahol. Atentát na Kennedyho je dodnes predmetom konšpiračných teórií a jeho okolnosti sú nejasné. Podľa oficiálneho záveru policajného vyšetrovania bol útočníkom dvadsaťštyriročný Lee Harvey Oswald, ktorý bol však ešte pred začatím súdneho pojednávania zavraždený.
Za Kennedyho popularitou tak môže aj jeho tragický osud. Zomrel mladý a mnoho z jeho snov a plánov zostalo nenaplnených.
Len človek z mäsa a kostí ...
Za jeho obľubou stojí však aj jeho ľudskosť, krehkosť a omylnosť, ktorá vyšla najavo až po jeho smrti. Po celú dobu prezidentského mandátu chránil Kennedyho mediálny štít. Médiá ukazovali Jacka Kennedyho ako vzorného otca troch detí, manžela krásnej Jacqueline, morálneho muža prekypujúceho zdravím a energiou. Napriek nízkemu veku bolo však prezidentovo zdravie značne podlomené. Kvôli urputným bolestiam chrbta musel nosiť korzet, trpel chronickou slabosťou, ochabnutými svalmi, nechutenstvom a depresiami. Hovorí sa, že všeliekom na jeho zdravotný neduhy mu bol metamfetamín. Ani bolesti však charizmatického muža neodradili od milostných avantúr, ktorými bol povestný. Medzi jeho milenkami figurovala údajne aj krásna Marilyn Monroe, ktorá si politikovo srdce vraj získala po slávnom vystúpení s piesňou Happy Birthday Mr. President.
Nech bola Kennedyho osobnosť akákoľvek, nedá sa mu uprieť vytrvalosť, usilovnosť a statočnosť. Urobil veľa pre svoju domovinu, ale tiež pre Európu.
Získajte Kennedyho prezidentský dolár ZADARMO
Na oslavu 60. výročia inaugurácie J. F. Kennedyho pre Vás máme legendárny prezidentský dolár s jeho portrétom zadarmo! Jedná sa o oficiálnu pamätnú emisiu, schválenú Mincovňou Spojených štátov amerických a veľmi žiadaný a ťažko dostupný artikel.
Prezidentský dolár "JFK" zušľachtený rýdzim zlatom teraz získate spoločne s dolárom, zobrazujúcim Georgea Washingtona, prvého prezidenta USA. Oba doláre boli vyrazené v rovnakej špecifikácii a ich objednávkou si zaistíte rezerváciu ďalších prezidentských dolárov, ktoré tvoria vyhľadávanú kolekciu Prezidentské doláre.
Detailné informácie o dnešnej ponuke nájdete na www.narodnapokladnica.sk/prezidentske-dolare.