Tragický osud prvej misie Apollo a výmena dodávateľa medailí
Fliteline navrhla tiež medaily pre Apollo 1. Vesmírna loď Apollo / Saturn 204 (AS-204) však krajinu nikdy neopustila, rovnako ako pripravené razby. 27. januára roku 1967 zachvátil počas skúšobnej simulácie odpočítavanie kabínu lodi požiar a celá posádka troch astronautov tragicky zahynula.
Po tragickej nehode získala práva na výrobu pamätných razieb spoločnosť Robbins Company. Prvé medaily pripravila pre Apollo 7, prvý naplánovaný let po neúspešnej misii Apollo 1.
Do vesmíru sa nakoniec dostalo viac ako 3000 strieborných pamätných razieb od spoločnosti Robbins. Niektoré z vesmírnych numizmatov boli neskôr vydražené až za 60 000 $.
Zjednotený dizajn vesmírnych razieb
Základné prvky dizajnu všetkých razieb určených pre vesmírne misie Apollo sú konzistentné. Stred averzu zdobí vesmírny motív či národný symbol, zvyčajne vyobrazený spoločne s Mesiacom. Na lícovej strane nájdeme názov misie. Na zadnej strane sú vždy tri dáta, odkazujúce na spustenie misie, pristátie a návrat posádky. V okruží sú potom vyrazené mená letovej posádky. Sériové číslo sa na niektorých razbách nachádza na rube v niekoľkých prípadoch na hrane.
Veľkosť medailí od spoločnosti Robbins sa pohybovala od 24,3 mm do 30,6 mm. Na razbu bolo používané mincové striebro. Niektoré vesmírne razby boli výnimočne plátované 14-k zlatom. Takáto úprava bola však realizovaná výhradne na želanie posádky a vo veľmi malom množstve.
Vesmírne razby sa dočkali finálnej podoby až po návrate na zem
Produkcia medailí započala zvyčajne dva až tri mesiace pred plánovanou misiou. Dodnes nie je celkom jasné, či boli razby opatrené sériovými číslami pred letom či po ňom. Medaila bola počas misií uložená v module veliteľské služby. Ak bolo počas misie naplánované aj pristátie na Mesiaci, boli niektoré z razieb prenesené na povrch mesiaca na palubu lunárneho modulu. Razby, ktoré sa vrátili s posádkou späť na zem, boli po pristátí vrátené spoločnosti Robbins. Jej zamestnanci do razieb následne vyryli dáta misie a vyleštili ich povrch.
Spomienku na 50. výročie od pristátia na mesiaci môžete mať aj Vy!
Bezpochyby najslávnejšia vesmírna misia bola tá s označením Apollo 11. Svoju razbu so sebou mali na palube aj Armstrong, Collins a Aldrin. My pre vás máme vernú repliku najslávnejšej vesmírnej medaily. Medaila z našej ponuky bola vyrazená do jednej unce medi, v kvalite antique finish, s priemerom 39 milimetrov. Raznice pre „novorazby" tejto medaily boli vyrobené podľa tých pôvodných.
Ak hľadáte numizmat „ako z iného sveta," práve ste ho našli! Či už ste zberateľom alebo fanúšikom dobývania vesmíru, s touto medailou môžete vlastniť aj kus histórie.