Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Príbeh legendárnej striebornej mince sa začal písať za vlády Václava II. Tento vladár nebol práve obľúbený. Poddaní jeho osobnosť neustále porovnávali s jeho otcom Přemyslom Otakarom II., neoblomným vládcom, ktorý si vydobyl vo svojej krajine úctu a rešpekt.

Aký otec, taký syn?

Vnímanie Václavovej "slabošskej povahy" výrečne opísal slávny básnik Dante Alighieri vo svojej geniálnej Božskej komédii: „Otakar ako dieťa v plienkach bol oveľa väčším hrdinom a statočnejším, než jeho syn Václav, ktorý hovel si v záhaľke a rozkošiach v mužnom veku.“

Nech má božský Dante pravdu alebo nie, jedno sa Václavovi II. uprieť nedá. Po jeho nástupe na trón sa začala mena pomaly stabilizovať. V roku 1285 totiž vladár uzatvára zmluvu s mestami a snaží sa zjednotiť kvalitu aj podobu mincí. Jeho plán výrazne uľahčí objav masívnych strieborných ložísk v mieste, ktoré dnes poznáme ako Kutná Hora v Českej republike. V rámci menovej reformy zavádza kráľ denarius grossus (veľký denár- neskôr len groš) a jeho dvanástinu - denarius parvus (malý denár, neskôr len parvus). Od 2. tretiny 14. storočia bol používaný tiež halier.

Menovú reformu naštartoval nález striebra v Kutnej Hore

Strieborné mince museli od zavedenia reformy obsahovať zakaždým rovnaký obsah striebra a mince nesmeli byť opakovane obnovované. Striebro, ktoré nebolo razené v kráľovskej mincovni, nesmelo byť vyvážané ani posielané do obehu.

Podoba pražského groša vychádzala z francúzskeho tourského groša, ktorý bol razený od roku 1266 v Paríži a v meste Tours. Groše boli razené zo striebra rýdzosti 0,938 a technické náležitosti spojené s razbou boli zverené popredným odborníkom z Florencie. Všetky groše boli označené nápisom Wencezlaus secundus dei gratis rex Bohemie (Václav II. z Božej milosti kráľ Čech). Čoskoro sa tiež ujalo počítanie grošov na kopy (60 kusov), pričom kopa zodpovedala jednej hrivne. Produkcia kutnohorskej mincovne bola obrovská a pohybovala sa od jedného do niekoľkých miliónov grošov ročne. Vďaka menovej reforme boli všetky mince vyrazené na našom území veľmi kvalitné a rešpektované tiež ako platidlo v zahraničnom obchode.

Razba pražského groša bola prerušená v čase husitských vojen. Groše sa v obehu objavili znova až za vlády Jiřího z Poděbrad, teda od roku 1469. Razbu groša ukončil roku 1547 Ferdinand I., kedy ho vystriedal strieborný toliar. Ako diel toliara bol od roku 1573 razený biely groš, ktorý sa razil podľa vzoru pražského groša razeného do roku 1547.

MALEY GROSS, prvá česky označená minca

Od roku 1576 sa v obehu objavil ešte polovičný malý groš, ktorý predstavoval prvú mincu s českým popisom znejúcim MALEY GROSS. Mincu zaviedol Rudolf II., vladár - podivín, ktorý miloval tajomstvo a alchýmiu. Za jeho vlády sa razilo v štyroch mincovniach: v Prahe, Kutnej Hore, Jáchymove a Českých Budějoviciach.



Získajte groš do svojej zbierky!

Dobrou správou je, že repliku legendárneho pražského groša môžete vlastniť aj Vy. V našej ponuke ho nájdete v kolekcii „Najvýznamnejšie slovenské mince“. V kolekcii nájdete okrem groša tiež medailu zlatého 10 Dukátu Mateja II., Zlatý florén Karola Róberta alebo Kremnický toliar Ferdinanda I. Všetky repliky sú unikátne svojím perfektným spracovaním a najvyššou kvalitou razby – lešteným razidlom.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.