Večný život za nepoškvrnenosť
Panna Mária je v kresťanskej viere považovaná za Ježišovu matku. Jej postava sa objavuje vo všetkých kanonických evanjeliách a Skutkoch apoštolov. Hoci sa pohľad jednotlivých kresťanských cirkví na Máriu rôzni, v jednom sú zajedno - zhodujú sa na Máriinom panenskom počatí Ježiša Krista. Kresťania veria, že bola Mária aj vďaka svojej nepoškvrnenosti bezhriešnou ženou, a preto sa na rozdiel od obyčajných hriešnikov dočkala nanebovzatia. Vzatie jej tela a duše do nebeskej slávy predstavuje pre kresťanov nádej vzkriesenia, lebo veria, že práve k tomu dôjde na konci vekov.
Mariánsky rok, poďakovanie za ochranu a upevňovanie viery
Veľkú úctu k panne Márii mali tiež pápeži, najmä Pius XII. a Ján Pavol II. Prvá uvedená hlava cirkvi vyhlásila Mariánsky rok v roku 1954. V roku 1987 urobil to isté tiež obľúbený pápež Ján Pavol II. V tomto období bolo zorganizovaných mnoho aktivít, ktorých cieľom bola oslava Panny Márie. Pápež kládol dôraz obzvlášť na skutočné prežívanie mariánskej zbožnosti a obnovenie pravého vzťahu k Ježišovej matke, ktorá vedie veriacich k učeniu svojho syna.
Zázrak vo Fatime nevedia vysvetliť ani vedci
Rok 1987 bol zvolený aj kvôli 70. výročiu od zjavenia Panny Márie vo Fatime, ku ktorému mal pápež Ján Pavol II. zvláštny, až osobný vzťah. K tomu ale až neskôr. Zázrak zjavenia sa stal v roku 1917 v Portugalsku, ktoré už vtedy bojovalo na strane Anglicka a Francúzska. Atmosféra bola vtedy nielen v Portugalsku značne protináboženská a kresťania boli prenasledovaní. Pápež Benedikt XV. sa snažil bojujúcim štátom zasielať mierové posolstvá. Všetko bolo však márne a spory sa mierniť nedarilo.
Situáciu zmenil úkaz, ktorý sa zjavil trom malým pastierom 13. mája. Desaťročná Lucia, deväťročný Francisco a najmladší Jacinta zahliadli pri strome mimoriadne krásnu ženu, ktorá vyžarovala žiaru podobnú slnku. Žena k deťom chvíľu vrelo hovorila a vyzývala ich k pravidelným modlitbám. Na záver sľúbila, že sa v nasledujúcich piatich mesiacoch v rovnaký čas na rovnakom mieste znovu objaví. Ako povedala, tak sa stalo. Tajomstvo deti dlho neudržali a príbeh o záhadnom zjavení sa čoskoro rozšíril do ďalekého okolia. Deťom najprv nikto neveril. Okresný starosta ich dokonca na krátky čas uväznil a hrozil nemilosrdnými trestami, ak nepriznajú, že si všetko vymysleli. Deti sa vracali na miesto zjavenia stále s väčším sprievodom zvedavcov. Panna Mária ich zasvätila do mnohých proroctiev. Posledný úkaz sa odohral 13. októbra a prihliadalo mu 70 000 ľudí. Na tento deň totiž ohlásila Panna Mária zázrak, ktorý vráti ľuďom vieru. Toho dňa husto pršalo a „obecenstvo“ bolo na kosť premočené. Chvíľu po poludní však dážď razom ustal, mračná sa rozostúpili a odhalili slnko, ktoré rotovalo po oblohe a žiarilo rôznymi farbami. Na záver sa slnko oddelilo od oblohy a zostúpilo na zem, kam sa po chvíli opäť vrátilo. Ľudia neverili svojim očiam a v úžase podali na kolená. Medzi zúčastnenými sa nenašiel nikto, kto by úkaz poprel. Ateisti vysvetľujú zjavenie ako kolektívnu halucináciu, prípadne poškodenie sietnice vplyvom slnečných lúčov.
Mária v živote pápeža Jána Pavla II.
Portugalské mestečko Fátima mal v obľube aj pápež Ján Pavol II. Jedno z vtedajších proroctiev predpovedala Panna Mária totiž aj jemu. Mária predvídala útok na svätého otca, ktorý sa skutočne stal. 13. mája (rovnaký deň v roku, kedy sa Panna Mária zjavila deťom prvýkrát) roku 1981 postrelil Jána Pavla II. turecký atentátnik priamo na vatikánskom Svätopeterskom námestí. Pápež bol zasiahnutý štyrmi guľkami a jeho zranenia našťastie neboli smrteľné. Jeden z vyoperovaných projektilov nechal potom svätý pápež zasadiť do korunky sošky Panny Márie Ružencovej, ktorá stráži fatimský svätostánok dodnes.
Unikátna mincová sada je venovaná strážkyni viery Panne Márii
Ján Pavol II. považoval Pannu Máriu za nesmierne dôležitú ochrankyňu viery a jej osobnosť ho sprevádzala celým životom. Keď bol, vtedy ešte Karol, malým chlapcom, brával ho otec do mnohých mariánskych svätýň. V chráme, v ktorom bol pokrstený, denne rozjímal pred obrazom Panny Márie ustavičnej pomoci. Budúcemu pápežovi zomrela v ranom veku milovaná matka aj brat, a on hľadal materskú náruč práve u Panny Márie.
Nie je teda prekvapením, že v roku 1987 vznikla počas jeho pontifikátu unikátna mincová sada, ktorú by sme Vám dnes radi predstavili. Všetky mince boli emitované v roku 1987, teda počas Mariánskeho roku. Emitentom mincí je Vatikán. Sedem z ôsmich mincí bolo vyrazených zo základného kovu. Posledná, najväčšia minca, je z rýdzeho striebra.
Všetky informácie o originálnej sade nájdete tu.