Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

Talianskeho génia nie je asi potrebné obšírne predstavovať. Nemusíme byť práve experti na históriu, aby sme spoznali jeho nezameniteľný maliarsky štýl, oživujúci postavy na jeho autorských plátnach. Leonardovi však slávu nezaistila len Mona Lisa, ale aj jeho neutíchajúca zvedavosť, šarm, štýl a nadšenie zo všetkého, čo ho obklopovalo.

Geniálni ľudia nemusia byť divní

Mladý Leonardo bol vo svojej dobe vraj neobyčajne dobre vyzerajúci muž. Vysoký a statný so súmernými rysmi. Bol pravým opakom geniálnych čudákov, strániacich sa ľudskej spoločnosti. Nadaný umelec naopak kolektív vyhľadával, bavil zaujímavými poznatkami a okúzľoval svojou nonšalanciou. Nosil výrazné farby fialových a ružových odtieňov a hovorí sa, že ho viac tešila prítomnosť mužov než žien.

Všestranný génius s láskou k lietaniu

Da Vinciho hnala vpred neutíchajúca túžba za poznaním. Chcel chápať zmysel všetkého živého i neživého. Jeho genialita bola nepolapiteľná a bezhraničná. Zaujímal sa o umenie, vesmír, matematiku, fyziku, anatómiu, biológiu, hudbu, architektúru a mnoho ďalších vedných odborov. Dodnes sa v knižniciach po celom svete nachádza cez 7000 stránok jeho autorských rukopisov. Svoje zvedavé myšlienkové pochody si neustále poznamenával do všadeprítomných zápisníkov a jeho zoznamy s tým, čo je potrebné preskúmať, nemali konca.

Pre svojich mecenášov navrhoval hračky, hudobné nástroje, lietajúce a vojnové stroje. Medzi jeho vynálezy patrila napríklad helikoptéra poháňaná ľudskou silou, lodná skrutka, potápačský skafander, klzák, ale aj stroj na razbu mincí!

Umelec pitvajúci ľudské telá

Jednou z jeho najväčších vášní bola anatómia. Ako uznávaný umelec mal prístup do nemocníc vo Florencii, neskôr Miláne a Ríme. Tam mu bolo dovolené pitvať ľudské telá. Práve náhľad do ľudských útrob ho nesmierne obohatil a vďaka poznaniu ľudských orgánov, svalstva a komplexného fungovania organizmu dokázal do postáv vo svojich dielach vniesť úplnú autenticitu. Jeho úspechy v lekárskej vede boli fenomenálne. Da Vinci si napríklad pripísal prvenstvo, keď opísal aterosklerózu ako časovú funkciu. „Cievna sústava u ľudí funguje ako u pomarančov. Čím sú starší, tým je šupka tuhšia a dužina vyschnutejšia“, zapísal si. Leonardove zistenia z ľudských aj zvieracích pitiev bohužiaľ zostali len vo forme osobných poznámok. Odborníci sa domnievajú, že keby ich Da Vinci vydal, vznikla by pravdepodobne najucelenejšia učebnica anatómie v celom renesančnom svete. O Leonardovej erudovanosti v odbore vypovedá aj fakt, že po jeho anatomických zápiskoch je stále veľký dopyt.

Vitruviánsky muž - vrcholné dielo, zrkadliace štruktúru života!

Dielo Leonarda Da Vinci je neuveriteľne obsiahle, ale aj napriek tomu je možné vybrať jedno, ktoré prestupuje všetkými disciplínami, ktoré geniálneho Taliana fascinovali. Jedná sa o kresbu Vitruviánskeho muža! Perokresba vyobrazuje mužskú postavu, zajatú vo štvorci a kruhu. Priamo pod postavou je vodorovná mierka s rozdelením strany štvorca na štyri lakte. Dva krajné diely sú rozdelené na šesť dlaní a ďalej na štyri prsty, aby si divák mohol proporcie sám overiť. Dielo je výsledkom honby za ideálom božskej krásy. Leonardo ju našiel v zlatom reze. Ten možno na ľudskom tele pozorovať vtedy, ak sa výška postavy (od temena hlavy) delí vzdialenosťou pupku od zeme. U zdravého a dobre stavaného jedinca vychádza číslo 1,618. Názov svojho diela odvodil Leonardo z mena slávneho rímskeho architekta Vitruvia. Práve tento architekt totiž v 1. storočí pred n. l. vyhlásil, že všetky ideálne miery a pomery pre stavby aj umelecké diela možno odvodiť z pomerov ľudského tela. Leonardova kresba padla vo svojej dobe na úrodnú pôdu. Nikdy viac nebola ľudská dokonalosť obdivovaná hlasnejšie, ako v období renesancie. A človek, ktorý je stredom sveta a vrcholom všetkej dokonalosti, sa absolútne zlučoval s vtedajšou filozofiou.

O tom, že Vitruviánsky muž je jedno z najgeniálnejších diel, svedčí aj cena, za ktorú bol Leicesterský kódex, ktorého je kresba súčasťou, v roku 1994 vydražený. Miliardár Bill Gates si 72 stranový zápisník kúpil v prepočte za približne 24 miliónov eur, a následne ho venoval múzeu v americkom Seattli. V súčasnej chvíli sa tak jedná o najdrahšiu predanú knihu na svete!

Zlatý rez, pravidlo platiace v algebre aj Bachovej sonáte

A k čomu vlastne ten zlatý rez presne slúži? Pomer 1,618 sa premieta do všetkého, čo vytvorila príroda, alebo do odborov, ktoré z jej podstaty vychádzajú, teda prakticky do všetkého! Môžeme spomenúť napríklad geometriu, algebru, biológiu, ale napríklad aj film, hudbu alebo fotografiu. Najvýstižnejšia definícia zlatého rezu hovorí, že menšia časť je k väčšej časti v takom pomere, v akom je väčšia časť k celku. Zaokrúhlene v percentách ho možno vyjadriť ako pomer 62% k 38%. Tento vzťah platí pre tvary priestoru i času.

Pre konkrétnejšiu predstavu môžeme využiť pár príkladov z reálneho sveta. Zlatý rez nájdeme napríklad v pomere chvosta a tela jašterice, v tvare vajca, vzdialenosti medzi listami stromov na vetvách alebo rastlinách. Zlatý rez sa nachádza dokonca vo filme alebo hudbe. Jeden sovietsky muzikológ si všimol zarážajúcu presnosť pomeru zlatého rezu medzi hlavnou melódiou a sprievodom v dielach Johanna Sebastiana Bacha, čo zodpovedá prenikavému, jasnému a technicky premyslenému štýlu majstra.

Filmový režisér Sergej Ejzenštejn vedome ladil scenár svojho filmu Krížnik Potemkin s pravidlami zlatého rezu a rozdelil ho na päť častí. V prvých troch sa dej odohráva na lodi, zvyšné dve potom v Odese. A práve prechod ku scénam v meste je oným zlatým stredom filmu. Zlatý rez má svoju nezastupiteľnú funkciu samozrejme tiež v umení. Toto pravidlo takmer stopercentne zaistí obľúbenosť a prehľadnosť diela, a podporí tak jeho správne pochopenie.

Zlatý rez je skrátka akési prirodzené pravidlo, ktoré dáva svetu okolo nás poriadok, a súčasne dokonale vystihuje jeho štruktúru.


Dve krásne mince s dielom, ktoré nikdy neprestane fascinovať

A pretože si práve tento rok pripomíname 500. výročie od smrti Leonarda Da Vinci, pripravili sme pre Vás hneď dve nádherné pamätné emisie, oslavujúce Vitruviánskeho muža!

Prvá, zlatá minca je prísne limitovaná len 1000 exemplármi pre celý svet, čo významne umocňuje jej zberateľskú hodnotu! Mincovým kovom exemplára je rýdze zlato 999/1000. Minca má hmotnosť 1/10 oz (3,11 gramu), jej nominálna hodnota je 10 dolárov a priemer 18 milimetrov. Celá emisia je spracovaná v najvyššej mincovej kvalite a razená špeciálnym lešteným razidlom.

Druhý numizmat dokonale reflektuje genialitu Da Vinciho kresby! Minca razená z 5 uncí čistého striebra zaujme tvarom, ktorý zodpovedá štvorcu aj kružnici, v ktorých je zachytený Leonardov Vitruviánsky muž. Postava je na striebornej minci dobre zreteľná vďaka parciálnemu glazovaniu. Celosvetová limitácia činí iba 500 exemplárov! Dobrá správa je, že numizmat je teraz dostupný v našom e-shope .

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.