LIBERTY HEAD - spomienka na dobré časy
Liberty Head je spomienkou na zlatú horúčku, ktorá vypukla v Kalifornii v 19. storočí. V rokoch 1849-1856 sa počet obyvateľov Kalifornie zvýšil z niekoľkých tisíc na viac ako pol milióna a mnoho zlatokopov sa vydalo k zlatým poliam s nádejou, že sa z nich stanú boháči. V tej dobe sa v regióne vyťažilo vyše 750 000 kg zlata! So zlatými tehlami bolo nutné pracovať, a tak sa začali raziť zlaté mince. Najprv boli razené jednodolárové zlatky, neskôr 20dolárové mince - tzv. Double Eagle a mince s nominálnou hodnotou 10, 5, 3, 2 a 50 dolárov. 5$ Liberty Head (hlava Sochy slobody) bola razená od roku 1795 až do roku 1929. Počas dlhej doby jej razby sa motív päťdolárovky mnohokrát zmenil. Motív, ktorý vidíte na obrázku, navrhol Christian Gobrecht. Vďaka malej korunke, ktorá zdobí hlavu Slobody, býva minca označovaná tiež ako „korunovaná hlava“. Trinásť hviezdičiek umiestnených po obvode mince odkazuje na trinásť pôvodných kolónií, ktoré sa v roku 1776 oddelili od Británie. Symboliku motívov amerických mincí jasne predurčil zákon o menovej sústave z roku 1792. Ten uvádza, že každý averz ozdobí erb Slobody s nápisom Liberty a každý reverz ponesie vyobrazenie orla a nápis United States of America. Podobu amerických mincí následne zmenila krvavá občianska vojna. V ťažkých časoch sa ľudia upínali k viere a ich presvedčenie sa premietlo aj na mene v podobe nápisu IN GOD WE TRUST (Veríme v Boha).
SOVEREIGN - pocta kráľom
Za prvým zlatým Sovereignom sa musíme vrátiť až do 15. storočia, kedy Anglicku vládol Henrich VIII. Práve jeho portrét je vyobrazený na averznej strane vôbec prvého Sovereignu. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Prvý Sovereign vznikol po vzore európskych veľkých zlatých mincí a jeho úlohou bolo zvýšiť vládnucemu rodu Tudorovcov prestíž. „Tudorovské“ Sovereigny sa razili do roku 1604, nasledovala 200 ročná pauza a od roku 1817 bolo vydávanie zlatých mincí znovu obnovené. Pri obnovenej razbe bol na reverze opäť portrét panovníka. Prvú, znovu obnovenú razbu, zdobil portrét kráľa Juraja III. Averz mince spracoval Benedetto Pistrucci, legendárny taliansky rytec. Zdobí ho práve obraz britského patróna, svätého Juraja, pri boji s drakom. Motív sa v takmer nezmenenej podobe používa dodnes.
Od prvej razby sa na minci vystriedalo mnoho portrétov britských panovníkov. Jeden z najdlhšie vydávaných zlatých Sovereignov patrí kráľovnej Viktórii. Za dlhých 64 rokov Viktóriinej vlády bol na minci jej portrét niekoľkokrát vymenený preto, aby reflektoval jej skutočnú podobu počas rokov. Británia po celú dobu vlády kráľovnej Viktórie razila zlaté mince, ktoré po celom svete šírili portrét vládkyne svojej ríše. Viktória vydávala nové zlaté mince takmer počas celého obdobia svojej dlhej vlády, čím sa stala jedným z najväčších vydavateľov mincí v dejinách. Okrem londýnskej Kráľovskej mincovne sa jej mince razili aj v pobočkách mincovní v Austrálii (v Sydney, Melbourne a Perthe).
Zlatý 5rubeľ Mikuláša II. - svedok zániku cárskeho Ruska
Poslednou mincou, ktorej sa budeme v dnešnom príspevku venovať, je zlatý 5rubeľ Mikuláša II. Práve táto zlatá minca je záverečnou spomienkou na „staré Rusko“. Rubeľ má ako menová jednotka dlhú tradíciu. Prvé ruble sa v Rusku objavili za vlády Petra Veľkého, ktorý okolo roku 1700 zmodernizoval peňažný systém. Razba týchto zlatých mincí dosiahla svoj vrchol v 20. a 30. rokoch 19. storočia, kedy bolo masívne ťažené zlato na Urale. Zlaté ruble boli uplatnené ako rezerva v období klasického zlatého štandardu. Mince boli využité na mimoriadne výdavky a nákupy zo západu počas krymskej vojny a následne aj prvej svetovej vojny.
Vráťme sa však k Mikulášovi II. Zlaté mince tohto ruského cára sú poslednými cárskymi razbami. Za vlády tohto panovníka totiž vypukla v roku 1917 revolúcia, Mikuláš II. odstúpil, dočasná vláda však už nedokázala udržať poriadok a žezla sa ujali boľševici na čele s Trockým a Leninom. Po Veľkej ruskej revolúcii sa markantne zmenil aj mincový systém. Erby a portréty cárov a boli nahradené propagandou šťastného proletariátu. Zlaté a strieborné mince z veľkej časti vystriedali bankovky. Zlatý 5rubeľ posledného cára je spomienkou nielen na staré Rusko, ale aj na um starých mincových rytcov. Portrét posledného cára je nevzhľadný a navrhnutý v naturalistickej tradícii. Zadná strana je vybavená cisárskym erbom, ktorý predstavuje dvojhlavý orol s pohľadom otočeným na západ aj na východ, a na hrudi nesie znak Moskvy - Sv. Juraja na koni bojujúceho s drakom. Osem miniatúrnych štítov umiestnených na krídlach orla zahŕňa kráľovstvo Astrachán, kráľovstvo Sibír, kráľovstvo Gruzínsko, veľkovojvodstvo Fínsko, veľkovojvodstvo Kyjev, Vladimír a Novgorod, oblasť Cherson a Taurida (dnešný Krym), kráľovstvo Poľsko a kráľovstvo Kazaň, čo dohromady predstavuje miniatúrny obrázok celej veľkej ruskej ríše.
Na svete bolo vyrazené veľké množstvo zaujímavých zlatých mincí, ktoré dokumentujú bohaté historické fakty svojich emitentov. Ak chcete získať tie najzaujímavejšie a najvzácnejšie, odporúčame nádhernú zbierku zlatých historických razieb s názvom Zlaté storočie! Zbierka okrem iného obsahuje aj razby, o ktorých sme pre Vás dnes písali.
Viac informácií o zlatej zbierke nájdete tu!