Korytnačka - historicky prvá guľatá minca!
Prvá grécka minca okrúhleho tvaru pochádza z Holubieho ostrova Aigina a zdobí ju korytnačka. Ostrov bol súčasťou spoločenstva mestských štátov Amphycitony, ktorému v 7. storočí pr. n. l. vládol tyran Phaidos z Argosy. Práve on zaviedol jednoduchý menový systém a stanovil základnú hmotnostnú jednotku - drachmu. 1 drachma vážila približne 4,3 g striebra. Názov meny bol odvodený od gréckeho slova drachmé, ktoré znamená hrsť. Vo vtedajších dobách zodpovedalo ohodnotenie 1 drachmou výplate za 1- 2 dni práce kvalifikovaného remeselníka. Drachma sa ďalej delila na šesť obolov, a okrem základnej drachmy sa razila aj dvojnásobná - didrachma, štvornásobná - tetradrachma a desaťnásobná - dekadrachma. Vráťme sa však k motívu. Žiadnou hlbokou symbolikou Vás v tomto prípade neprekvapíme. Motív korytnačky sa na minci objavil skrátka preto, že tento živočích bol pre svoju miernu povahu, dlhovekosť a hojný výskyt na Holubom ostrove veľmi obľúbený.
Grécke mince ovládali zvieratá, smotánka a božstvo!
Najväčší rozkvet gréckeho mincovníctva môžeme datovať do 5. stor. pr. n. l . Mince boli razené najmä z elektrónu (prirodzene sa vyskytujúca zliatina zo zlata a striebra) alebo zo striebra, ktoré bolo hojne ťažené v Aténach. Neskôr vznikali aj mince medené alebo dokonca zlaté. Mincoví majstri bývali veľmi vážení členovia spoločnosti a ich práca bola právom obdivovaná. Ako sme už spomenuli na začiatku, mincový systém bol vplyvom existencie mestských štátov roztrieštený a komplikovaný. Spoločným znakom gréckych mincí je však jedna zvláštnosť - na minciach dlho chýbali roky razby. Mince, ktoré sa zachovali, možno preto len ťažko presne časovo zaradiť. Numizmatici sa musia orientovať podľa iných prvkov. Identifikáciu mincí zľahčuje zachovalosť, výber kovu, raziaca technika, ale predovšetkým motívy. Na mladších razbách sa na averze objavovali častejšie panovníci, a na tých starších bohovia. Reverz zdobil väčšinou znak alebo zviera, ktoré symbolizovalo daný mestský štát.
Milovaná bohyňa Aténa
Najbežnejšou mincou užívanou v klasickej dobe Atén bola tetradrachma. Na averze mince bola vyobrazovaná bohyňa Aténa a na reverze sova, ktorá bola atribútom múdrej bohyne. Mince boli väčšinou označované písmenami ATHE, ktoré predstavujú skratku slova Athénaión - čiže patriace Aténčanom.
Aténa sa usadila na mnohých gréckych razbách kvôli svojej popularite. Predstavovala jednu z najmocnejších bohýň starovekého Grécka, stala sa bohyňou múdrosti, práva, umenia a víťaznej vojny, a tiež ochrankyňou života v mieri. Podľa starých povestí bol otcom Atény Zeus a jej matkou Titánka Métis. Čoskoro po svojom narodení sa Aténa stala najmilšou dcérou Dia. Aténa, ako ochrankyňa života v mieri, dávala mestám i ľuďom blahobyt a ochraňovala deti i chorých. Na rozdiel od boha zúrivej vojny, ktorým bol Áres, bola Aténa bohyňou vojny múdro a rozvážne vedenej, vždy končiacej víťazstvom. Stala sa tiež ochrankyňou mesta Atény. Bola zakladateľkou a ochrankyňou gréckeho poľnohospodárstva a umenia.
Legendárny štít bohyne Atény na fascinujúcej striebornej minci!
Bohyňa Aténa nestratila svoj ohlas ani o tisíce rokov neskôr. V našej ponuke nájdete novinku - prekrásnu mincu razenú z 2 uncí čistého striebra. Emisia je spracovaná vo veľmi zaujímavom starobylom vzhľade zvanom Antique finish. Strieborný skvost bol vyrazený pomocou metódy Smartminting, ktorá je skutočným prelomom v numizmatike: technológia s použitím lasera dokáže s úplnou presnosťou vyraziť aj tú najzložitejšiu štruktúru a razbu výrazne vyšších reliéfov pri zachovaní štandardnej hmotnosti numizmatu.
Motív mince zdobí kompozícia vytvorená z dvoch dominantných prvkov: jedným je portrét gréckej bohyne Atény a druhým detail jej ochranného štítu, zvaného Aegis. Aténa je zobrazená vo vzpriamenom postoji, majestátna a krásna. Na sebe má rúcho, na hlave prilbicu a v ľavej ruke drží trojzubec. Vpravo od postavy Atény sa nachádza vyobrazenie okrúhleho štítu, lemovaného hadmi a podobizňou Gorgony Medúzy uprostred.
Ak sa chcete o prísne limitovanej striebornej minci dozvedieť viac, navštívte túto stránku!