Prečo sa platilo zlatom?
Súčasne s monometalizmom fungoval aj bimetalizmus, ktorý umožňoval uvoľňovanie zlatých a strieborných mincí súčasne. Tento systém však prinášal v ekonomike značné problémy. Hodnota kovov bola vrtkavá a nestálosť sa logicky preniesla aj do hodnotových vzťahov mincí. Keď krajinu postihla kríza, vytlačovali dobré mince tie horšie. Mince z lacnejšieho kovu zostávali v obehu a drahší kov bol umelo sťahovaný alebo prevážaný do zahraničia, aby tu bol vo výhodnejšom kurze zmenený za väčší objem lacnejšieho kovu a následne prevezený späť. Hodnota striebra v 19. storočí navyše trvale klesala, čo spôsobovalo ďalšie komplikácie. Mnoho štátov teda prešlo k zlatému monometalizmu, ktorý sa s niekoľkými prestávkami udržal až do prvej svetovej vojny. Táto epocha (epocha zlatého štandardu) býva označovaná z hľadiska ekonomiky za najstabilnejšiu vôbec.
Henrich VIII. Tudorovský - otec prvého Sovereignu
Vráťme sa ale k minci Sovereign! Okrem toho, že reprezentuje monometalizmus, skrýva mnoho ďalších zaujímavostí. Za prvým Sovereignom sa musíme vrátiť až do 15. storočia, kedy Anglicku vládol Henrich VIII. Práve jeho portrét zdobí líc vôbec prvého Sovereigna. Prvý Sovereign vznikol podľa vzoru európskych veľkých zlatých mincí a jeho úlohou bolo zvýšiť vládnucemu rodu Tudorovcov prestíž.
Od tej doby sa na minci vystriedalo veľa ďalších britských panovníkov. Za zmienku určite stojí razba s posledným monarchom Británie Jurajom V., ktorý uvoľnil Sovereign na trh ako bežnú obehovú mincu. Minca bola razená v rokoch 1911 -1917 a následne v roku 1925. Ďalšiu fascinujúcu razbu zdobí portrét kráľovnej Viktórie, panovníčky, ktorá vládla Británii celých 64 rokov. Zlatý Sovereign bol razený vo všetkých britských kolóniách v rokoch 1893 – 1901. Obe unikátne razby sú súčasťou kolekcie originálnych historických mincí „Zlaté storočie“, ktorá je momentálne dostupná v našej ponuke!
KOLEKCIU SI MÔŽETE OBJEDNAŤ TU!
Prvé mince Sovereign boli razené z necelých 8 gramov 23k zlata. V roku 1526 bola rýdzosť znížená na 22k a v takejto špecifikácii pretrvali mince do dnešných dní. Averz mince zdobil pôvodne heraldický znak Anglicka obklopený ružou, ktorá bola znakom dynastie Tudorovcov. Razba britských Sovereignov prebiehala do roku 1604, potom nasledovala dvojstoročná prestávka a opäť obnovená bola až v roku 1817 za panovania kráľa Juraja III.
Pri obnovenej razbe bol na reverze opäť portrét panovníka. Motív averzu vytvoril pred viac ako 200 rokmi Benedetto Pistruccio - legendárny taliansky rytec. Zdobí ho obraz britského patróna, svätého Juraja pri boji s drakom. Motív sa v takmer nezmenenej podobe používa na Sovereignoch dodnes.
Mince bez nominálnej hodnoty zachraňovali životy vojakom!
Všimli ste si, že na Sovereigne nie je vyznačená nominálna hodnota? Je to tak, na legendárnom Sovereigne nominál skutočne fyzicky chýba. Aj napriek tomu je oficiálnym platidlom, za ktoré si môžete kúpiť napríklad večeru, čo síce nie je najvýhodnejšie, ale možné to je. V skutočnosti sa totiž jeho nominálna hodnota rovná jednej britskej libre.
Dôkazom toho, že Sovereign nominálnu hodnotu má, môže byť jeho využitie ako platidla na prežitie „emergency money“. Mince boli totiž súčasťou záchranných balíčkov pre vojakov, bojujúcich v 2. svetovej vojne, ale aj pri neskorších vojenských operáciách.
Sovereign 2018 oslavuje zafírové výročie korunovácie Alžbety II.!
Tohtoročná emisia sa skutočne vydarila! Emisia 2018 v sebe skrýva nielen tradičnú symboliku, ale oslavuje navyše veľkú udalosť: zafírové výročie korunovácie kráľovnej Alžbety II. Na znak pocty majú všetky mince Sovereign, razené tento rok, označenie koruny so symbolicky vsadeným číslom 65. Svetová limitácia pre tohtoročnú emisiu bola stanovená iba na 13 350 kusov a zberateľský záujem je obrovský!
Tá najlepšia správa je, že Sovereign 2018 nájdete aj v našej ponuke!
Ak chcete o minci SOVEREIGN 2018 vedieť viac, volajte na tel. číslo 0850 606 009!