Slovenský boj za slobodu vedený hlavne povstalcami a partizánmi bol výrazne medzinárodne podporený. Po boku slovenských povstalcov stálo veľa Čechov, Rusov, Ukrajincov, Maďarov a mnoho iných. Povstalecká armáda však bola po takmer dvoj mesačnom boji nemeckými jednotkami porazená.
Slovenské národné povstanie (SNP), ktoré vypuklo 29. augusta 1944, malo svoj význam nielen z politického, ale aj vojenského hľadiska.
Počet príslušníkov okupačných vojsk priamo nasadených na likvidáciu povstania nebol vysoký – maximálne 25-tisíc mužov. Oveľa väčšiu komplikáciu spôsobila nemeckému hlavnému veleniu skutočnosť, že dva mesiace nemohlo využívať slovenské komunikácie na doplňovanie a zásobovanie svojich vojsk na východnom fronte. Slovenská armáda mala na začiatku októbra 1944 takmer 60-tisíc príslušníkov (z toho asi 45-tisíc ozbrojených) a okrem nich operovalo na povstaleckom území okolo 12-tisíc partizánov (z toho asi osemtisíc ozbrojených). Povstanie bolo v prvom rade ozbrojeným vystúpením Slovákov proti cudzej okupácii.
Slovenské národné povstanie vyrástlo z domácich koreňov ako plod dlhoročného boja nekomunistických a komunistických síl proti fašizmu a totalitnému systému v rokoch 1939-1945. 29. august 1944 bol aktom systematickej politickej a vojenskej prípravy.
Národná Pokladnica pripomína výročie SNP emisiou uctenou čistým zlatom
Opäť sa blíži výročie SNP, ktoré si tento rok Národná Pokladnica pripomína medailou z jedinečnej kolekcie „História Slovenska“, ktorá bola venovaná jednej z najvýznamnejších udalostí slovenskej histórie – Slovenskému národnému povstaniu. Jedinečná emisia SNP, ako aj všetky medaily nasledujúce po nej, bola špeciálne navrhnutá pre zákazníkov Národnej Pokladnice.
Medaila Slovenské národné povstanie bola zušľachtená rýdzim zlatom 999/1000 a razená v tej najvyššej kvalite – lešteným razidlom.