V rámci numizmatickej výstavy predstavuje Historické múzeum razby dukátov, 2-dukátov a levantských toliarov z rôznych mincovní, na ktorých je pôsobivo zachytená Mária Terézia v celom svojom majestáte. Národná Pokladnica vystavuje napríklad zlatý dvojdukát, ktorý bol razený len dva roky, ako aj obľúbený kremnický toliar Márie Terézie a ďalšie zaujímavosti zo svojich zbierok. Numizmatické vzácnosti doplňuje veľkorozmerná grafika portrétu Márie Terézie s rodinou, realizovaná v r. 1760 rytcom Johannom Gottfriedom Haidom, ktorý bol žiakom dvorného maliara Martina van Meytensa. Skupinový portrét cisárskej rodiny Františka Štefana Lotrinského a Márie Terézie s ich potomstvom pochádza zo zbierok SNM – Múzea Červený Kameň.
Vzácny dvojdukát z kremnickej mincovne
Za vlády Márie Terézie prevládala produkcia zlatých mincí. Na rozdiel od predchádzajúceho obdobia sa zlaté mince razili v dvojakej akosti. Kremnické dukáty s obsahom zlata 99% boli oveľa kvalitnejšie ako exempláre z ostatných mincovní, ktoré produkovali v akosti 98,6%. 2-dukát na obrázku patrí medzi pomerne vzácne razby, ktoré sa razili len v rokoch 1763-1765. V roku 1765 ich bolo vyrazených len 25 881 exemplárov. Tieto mince sa vyznačujú krásnym obrazovým prevedením. Na averze sa nachádza stojaca postava panovníčky s vladárskymi atribútmi a na reverze je vyobrazená Madona s dieťaťom. Vyobrazený exemplár pochádza z kremnickej mincovne, čo dokladá značka mincovne K-B na averze.
Strieborný toliar Márie Terézie
Medzi najvýznamnejšie veľké nominály Márie Terézie patria toliare, ktoré sú výnimočné aj po ikonografickej stránke. Popisovaný toliar sa razil výlučne v kremnickej mincovni už od nástupu Márie Terézie na uhorský trón. Na averze sa nachádza busta panovníčky a na reverze stojaca Madona s dieťaťom. Pod ňou bol malý uhorský znak, ktorý bol po roku 1748 vyobrazený v krásnom ozdobnom barokovom štýle. Spomínané toliare sa razili v rokoch 1741-1765 v akosti 87,5% striebra v minci. Kremnickú mincovňu opustilo viac ako 8,4 milióna týchto mincí. Autorom návrhov bol významný kremnický rytec Sebastian Anton Donner.
Zlaté dukáty Marie Terézie a Františka Lotrinského
Dva prezentované dukáty patria do špecifickej skupiny sedmohradských mincí. V roku 1746 sa Mária Terézia rozhodla, že polovica drahých kovov sa má použiť na razbu mincí v prospech jej manžela Františka Lotrinského. Drvivá väčšina jeho zlatých mincí sa razila v rokoch 1746-1765 v sedmohradskej Alba Iulia (Karlsburg) a Baia Mare (Neustadt). Naopak Mária Terézia produkovala v Sedmohradsku dukáty v menšej miere ako v kremnickej mincovni. Na reverzy všetkých dukátov Františka sa dostal dvojhlavý orol s lotrinsko-toskánskym znakom na hrudi. Pre dukáty Márie Terézie bol typický dvojhlavý orol so sedmohradským znakom na hrudi.
Výstava bola slávnostne zahájená v hudobnej sieni Bratislavského hradu 13. 5. 2017, teda presne 300 rokov po od narodenia jednej z najvýznamnejších panovníčok našej histórie. Od 14. mája do 3. júla je výstava prístupná aj širokej verejnosti.
Ako prebiehalo slávnostné otvorenie výstavy a razba strieborných pamätných medailí si môžete prezrieť na videu!