Z dôvodu predvianočného vyťaženia prepravných služieb Vám už nemôžeme garantovať doručenie do Vianoc. Ďakujeme za pochopenie.

Popredný európsky predajca mincí a medailí

Prihlásiť sa

Môj účet:

0850 606 009
Váš nákupný košík je prázdny

29. mája 2017 uplynie 100 rokov od narodenia Johna Fitzgeralda Kennedyho, najmladšieho a najpopulárnejšieho prezidenta Spojených štátov amerických.

Cieľavedomý chlapec z pedantskej rodiny

JFK, prezívaný „Jack“ sa narodil v Massachusetts autoritatívnemu veľvyslancovi a zbožnej katolíčke. Mal ďalších sedem súrodencov a všetky deti boli vychovávane k súťaživosti a ambicióznosti. Pedantná výchova sa vyplatila a mladý Jack ukončil v roku 1940 Harvard s vyznamenaním. Jeho dizertačná práca, ktorá pojednávala o Mníchovskej dohode, sa dokonca stala bestsellerom.

Johh Fitzgerald Kennedy

Americký hrdina

Po štúdiách nastúpil i cez zdravotné problémy spôsobené zranením z amerického futbalu, do armády. Ako poručík velil torpédovému člnu v oblasti Šalamúnových ostrovoch. A práve tu utrpel ďalšie jazvy. Jeho čln s celou posádkou bol potopený japonským torpédoborcom a on sa musel po ďalšie dní skrývať na brehu malého ostrova. Za svoje hrdinstvo získal o pár rokov neskôr purpurové srdce.

Najmladší zvolený americký prezident

Po skončení vojny pracoval chvíľu ako novinár. Jeho politická kariéra začala skoro. V roku 1947 sa stal kongresmanom, následne senátorom a v roku 1961 sa konečne zhostil prezidentskej funkcie. K tomu, že jeho vládnutie nebude jednoduché, nasvedčovali už výsledky volieb, v ktorých J. F. Kennedy zvíťazil nad R. N. Nixonom len veľmi tesne.

Liberál medzi demokratmi

Kennedy bol totiž liberál a zostava domácej politickej scény bola tvorená prevažne demokratmi zo starého juhu. Ich názory boli konzervatívne a nebolo jednoduché presadiť sa inovatívnymi myšlienkami. Aj keď sa Kennedymu v tomto ohľade v politike nedarilo a sitom prešla len hŕstka nových zákonov, darilo sa mu na iných frontoch. Prostredníctvom daňových zákonov pozdvihol ekonomickú situáciu krajiny. Otvorene podporoval Martina Luthera Kinga a bojoval proti rasovej segregácii. Podarilo sa mu zabrániť konfliktu na Kube a bojoval proti tajným spolkom a finančnej mafii, čo sa mu možno stalo osudným… Kennedy si totiž už vtedy uvedomoval hrozby, plynúce zo silnejúceho ekonomicko-politického vplyvu. Vyzýval novinárov k dodržiavaniu svojich pôvodných funkcii – hliadkujúcich psov demokracie, aj bez toho, aby si bol ochotný priznať, že svet médií a vplyvných politikov a lobistov je už dávno pevne prepojený.

Jacqueline Kennedy

Hysterka a sukničkár alebo dokonalý pár?

Kennedy je považovaný za ikonu liberalizmu, silného a ambiciózneho politika. V osobnom živote však takou silou nedisponoval. Od mladosti trpel početnými problémami s chrbticou a neskôr mu bola diagnostikovaná Addisonova choroba, ktorá napadla jeho imunitný systém. Oplýval nespochybniteľným šarmom, ktorý mu zaistil veľkú priazeň ženského publika. Hovorí sa, že prežil romániky i s vtedajšími bohyňami filmového plátna, Audrey Hepburnovou alebo Marylin Monroe. So svojou ženou Jackqueline sa zasnúbil v roku 1953 a ešte v tento rok boli zosobášení. Kennedyho žena bola synonymom pre reprezentáciu a dôstojnosť, teda na verejnosti. Doma vraj svojho záletného manžela trestala mnohými hysterickými scénami. Jej uhladené vystupovanie ju opúšťalo i v prípadoch, keď média útočila na súkromie ich detí.

Jej inteligencia, vyberaný vkus, elegancia a charizma len umocňovala sympatický prejav manžela. Nedá sa diviť, že prezidentský pár sa tešil tak silnej obľúbenosti, a to nielen v USA.

Prečo musel Kennedy zomrieť?

Ani vysoká popularita však nezaistila Kennedymu kľud. Behom novembrovej prezidentskej kampane roku 1963 bol na hlavu štátu spáchaný atentát. Prezident následkom strelného zranenia rýchlo podľahol. Niektoré zdroje uvádzajú ako páchateľa problémového vojaka L. H. Oswalda. Kto na Kennedyho skutočne zaútočil, a prečo, je však dodnes predmetom mnoho špekulácii. I dnes, viac než 50 rokov po vražde, je atentát stále aktuálnou témou. Vďaka vyspelým technológiám je možné zrekonštruovať trajektóriu osudných striel, alebo podrobne analyzovať filmové a fotografické záznamy z miesta útoku. Či sa niekedy podarí objasniť skutočný motív a odhaliť identitu strelca/strelcov je ale zatiaľ vo hviezdach.

História nezabúda

Aj keď zomrel 35. americký prezident predčasne, jeho odkaz žije ďalej. Veľa škôl, ulíc a pamätníkov nesie jeho meno. Vďaka týmto pamiatkam môžeme predávať ďalším generáciám jeho posolstvo a múdrosť. Spomienku na tohto veľkého muža a jeho činy si môžete uchovať taktiež prostredníctvom prekrásnej pamätnej mince. Viac informácii nájdete na: www.prezidentske-dolare.sk.

Spoločnosti skupiny Samlerhuset BV

Upraviť nastavenie súborov cookie môžete kliknutím na tento odkaz.